Personel NDT
Instytut stworzył warunki do kształcenia i certyfikowania personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących na wszystkich poziomach wiedzy niezbędnej do pełnienia różnych funkcji w czasie prowadzenia, nadzorowania oraz kontroli prac spawalniczych.
Prowadzimy następujące szkolenia:
- Badania wizualne – VT1+VT2
- Badania wizualne – VT – rozszerzenie – sektor przemysłowy: badania przedeksploatacyjne i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem; sektor wyrobu: odlewy, odkuwki
- Badania penetracyjne – PT1+PT2
- Badania magnetyczno-proszkowe – MT1+MT2
- Badania penetracyjne – PT, badania magnetyczno-proszkowe – MT – rozszerzenie – sektor przemysłowy: badania przedeksploatacyjne i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem; sektor wyrobu: odlewy, odkuwki
- Badania ultradźwiękowe – UT – rozszerzenie – sektor przemysłowy: Badania przedeksploatacyjne i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem; sektor wyrobu: odlewy, odkuwki
- Badania VT, PT, MT stopnia 1. lub stopnia 2.
- Badania radiograficzne – RT1, RT2, RT1+RT2
- Ocena radiogramów spoin – RT2 ORS
- Badania ultradźwiękowe – UT1, UT2, UT1+UT2
- Badania ultradźwiękowe – wprowadzenie do techniki czasu przejścia wiązki dyfrakcyjnej (TOFD-START)
- Badania ultradźwiękowe – 2. stopień – technika czasu przejścia wiązki dyfrakcyjnej (UT2-TOFD)
- Badania ultradźwiękowe – 2. stopień – PHASED ARRAY (UT2-PHASED ARRAY)
- Badania ultradźwiękowe – 2. stopień sektor: Utrzymanie ruchu kolei
- Badania nieniszczące – BASIC, VT3, PT3, MT3, RT3, UT3
- Szkolenia przed egzaminem recertyfikacyjnym VT, PT, MT, RT, UT
Dofinansowanie ze środków UE
Unijne pożyczki na kształcenie
Po ukończeniu kursu słuchacze zdają egzamin i otrzymują certyfikat kompetencji personelu badań nieniszczących 1. i 2. lub 3. stopnia wg PN-EN ISO 9712 oraz legitymację specjalisty badań nieniszczących, wydawaną przez Dział Ośrodek Certyfikacji (SC).
Nasze kursy są prowadzone w systemie MULTISEKTOR. Absolwenci kursów badań wizualnych (VT), penetracyjnych (PT), magnetyczno-proszkowych (MT), ultradźwiękowych (UT) i radiograficznych (RT) dla stopni kwalifikacji 1, 2, 3 otrzymują uprawnienia w sektorach przemysłowych „Wytwarzanie” i „Badania przed- i eksploatacyjne wraz z wytwarzaniem” oraz w sektorach wyrobu – wyroby spajane (w), wyroby przerabiane plastycznie oprócz odkuwek (wp), rury różnych średnic i grubości ścianek (t), odlewy (c), odkuwki (f).
Absolwenci kursów radiograficznej oceny złączy spawanych (RT2 ORS) dla stopnia kwalifikacji 2 otrzymują uprawnienia w sektorze przemysłowym „Wytwarzanie” oraz w sektorach wyrobu – wyroby spajane (w), wyroby przerabiane plastycznie oprócz odkuwek (wp), rury różnych średnic i grubości ścianek (t).
W sektorze przemysłowym „Utrzymanie ruchu kolei” w metodzie UT prowadzone są uzupełniające kursy 2. stopnia kwalifikacji, a ich absolwenci otrzymują uprawnienia nadawane przez Transportowy Dozór Techniczny.
Zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9712 po 10 latach od daty certyfikacji w badaniach NDT, osoba certyfikowana zobowiązana jest do złożenia wniosku o recertyfikację. Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa przeprowadza szkolenia i egzaminy recertyfikacyjne w metodach VT, PT, MT, RT i UT w stopniach kwalifikacji 1, 2 i 3 zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9712. Celem szkolenia jest usystematyzowanie wiedzy z zakresu aktualnych norm dotyczących wymienionych metod badawczych oraz przeprowadzenie szkolenia praktycznego przygotowującego uczestników szkolenia do pozytywnego zdania egzaminu recertyfikacyjnego. Szkolenie nie jest obowiązkowe i stanowi ofertę rynkową Działu Szkoleń NDT (SN) dla osób ubiegających się o recertyfikację.
Badania nieniszczące NDT (ang. non-destructive testing) są grupą metod wykorzystywanych do sprawdzania jakości wyrobów przemysłowych, w tym złączy spawanych i odlewów, które nie powodują zmian ich własności użytkowych. Stanowią podstawowe narzędzie do kontroli produktów pod kątem występowania powierzchniowych i objętościowych nieciągłości spawalniczych, zarówno w trakcie procesów wytwórczych, jak również na dowolnym etapie eksploatacji. Rosnącą popularność badania nieniszczące zawdzięczają wszechstronności i mnogości możliwych aplikacji, dzięki czemu znajdują zastosowanie nie tylko we wspomnianej kontroli, lecz także w pomiarach grubości materiałów czy mapowaniu korozji. Badania nieniszczące mają również ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji spawanych. Poprawnie przeprowadzona kontrola znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia katastrofy. Należy mieć na względzie, że w wielu przypadkach to właśnie złącza spawane są odpowiedzialne za przenoszenie największych obciążeń, stąd ich szczegółowe badania są w pełni uzasadnione.
Badania nieniszczące różnicuje się ze względu na procedurę i zastosowanie. Do podstawowych metod należą badania wizualne, które umożliwiają kontrolę niezgodności powierzchniowych i są obligatoryjne dla każdej wykonanej spoiny, badania magnetyczno-proszkowe, stosowane do wykrywania nieciągłości wychodzących na powierzchnię i zatartych występujących w materiałach ferromagnetycznych, oraz badania penetracyjne, wykorzystywane w kontroli nieciągłości otwartych, wychodzących na powierzchnię, również w tworzywach paramagnetycznych. Odmienny typ stanowią metody ultradźwiękowa i radiograficzna, mające zastosowanie w badaniach objętościowych. Metoda ultradźwiękowa sprawdza się w wykrywaniu nieciągłości płaskich i określaniu ich głębokości, dzięki czemu jest powszechnie stosowana w energetyce i ciepłownictwie. Badania radiograficzne wykorzystuje się natomiast w kontroli złączy spawanych i odlewów o złożonych kształtach.
Szkolenia w zakresie badań NDT polecamy rozpocząć od metody wizualnej. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod, obligatoryjna dla wszystkich wykonanych złączy. Sugerowany drugi stopień kwalifikacji wynika z możliwości jednoczesnego badania i oceny wyników badań, co jest pożądane przez pracodawców przez wzgląd na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem personelu badawczego. Kolejne metody stanowią kwestię indywidualną, uwarunkowaną m.in. rodzajem wykonywanego zawodu. Staramy się możliwie jak najbardziej ułatwić proces szkolenia i certyfikacji, stąd znaczna część naszych kursów odbywa się w różnych częściach Polski, według aktualnego zapotrzebowania rynku. Po zakończeniu współpracy dążymy do utrzymania kontaktu z naszymi kursantami, poprzez zaproszenia do udziału w seminariach, nowych kursach oraz recertyfikacji uprawnień.
Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa posiada ogromne doświadczenie w szkoleniu i certyfikowaniu personelu badawczego NDT. Początki naszej działalności dydaktycznej sięgają 1998 roku, kiedy to zorganizowaliśmy pierwszy kurs VT. Jego uczestnikami byli trzej inżynierowie, skierowani do nas bezpośrednio przez pracodawców. Obecnie, w takich kursach bierze udział ponad 2000 osób rocznie, a zakres zainteresowanych poszerzył się m.in. o studentów i techników spawalnictwa. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi kursanci otrzymali rzetelne wykształcenie w zakresie stosowanych metod i norm. Filarem sukcesu Instytutu jest jego kadra dydaktyczna. Wykładowcy, będący jednocześnie specjalistami w badaniach nieniszczących, od wielu lat współpracują z przemysłem oraz biorą czynny udział w modernizacji i usprawnianiu technik badawczych, czego dowodem są liczne publikacje naukowe oraz aktywna obecność na ogólnopolskich konferencjach i sympozjach. O naszej renomie świadczy również pozycja zajmowana na liście ośrodków szkoleniowych uznawanych przez firmę Olympus (jedna z siedmiu takich placówek na terenie Europy i czwarta w kolejności nadania uznania).