Energetyka jądrowa
Energetyka jądrowa
KONTAKT:
dr inż. Jerzy Niagaj
Grupa Badawcza Technologie Spawalnicze/LBS (ST)
Tel: 32 33 58 269
Fax: 32 33 58 302
jerzy.niagaj@git.lukasiewicz.gov.pl
Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa prowadzi działania wspierające dla przedsiębiorstw, które przygotowują się do uruchomienia produkcji urządzeń lub konstrukcji, jak również świadczenia usług na rzecz budowy elektrowni jądrowych zarówno w kraju, jak i za granicą.
W oparciu o założenia Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z dnia 28 stycznia 2014 roku, pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce powinna powstać około 2024 roku.
Nie ulega jednak wątpliwości, że niezależnie od dokonanego w przyszłości wyboru, krajowe podmioty gospodarcze zamierzające dostarczać wyroby lub usługi podczas budowy elektrowni jądrowej będą musiały wykazać posiadanie skutecznie działającego systemu zapewnienia jakości, który jest jednym z gwarantów powtarzalności i wysokiej jakości oferowanych produktów i usług.
Zapraszamy na szkolenie pt. „Polski przemysł dla energetyki jądrowej - szkolenia dla polskiego przemysłu pod kątem wykonania prac dla energetyki jądrowej". Jest to kolejna edycja tak kompleksowego i profesjonalnego projektu szkoleń dedykowanego wyłącznie polskim przedsiębiorstwom. Projekt realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Przemysłu.
Szkolenie w dziedzinie energetyki jądrowej
Zapraszamy na szkolenie w Łukasiewicz – Górnośląskim Instytucie Technologicznym, Centrum Spawalnictwa, pt. Podstawowe „jądrowe” przepisy techniczne oraz wymagania systemu zarządzania jakością wg PN-EN ISO 19443 w świetle wymagań normy PN-EN ISO 900.
Warsztaty techniczne dla przemysłu dot. energetyki jądrowej
Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w warsztatach technicznych dla polskiego przemysłu i instytucji dozorowych pod kątem wykonywania prac dla energetyki jądrowej – branża mechaniczna.
Wytyczne:
- Wytyczne nr: W/MAP/DEJ/IS/01/19, Wydanie 2
System zapewnienia jakości w budowie elektrowni jądrowych (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie systemów zapewnienia jakości w zakładach wytwarzających urządzenia i konstrukcje lub świadczących usługi w branży jądrowej. - Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/02/15, Wydanie 1
Konstrukcje stalowe obudowy bezpieczeństwa reaktora jądrowego (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych obudowy bezpieczeństwa budynku reaktora jądrowego. - Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/03/16, Wydanie 1
Rurociągi klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania rurociągów klasy 1, 2, 3 oraz nie objętych klasyfikacją podczas budowy elektrowni jądrowych. - Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/04/17, Wydanie 1
Armatura i pompy klasy 1, 2, 3 oraz nieobjęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w uznanych i stosowanych na świecie amerykańskich, francuskich, niemieckich i rosyjskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania armatury i pomp klasy 1, 2, 3 oraz nieobjętych klasyfikacją podczas budowy elektrowni jądrowych. - Wytyczne nr: W/ME/DEJ/IS/05/18, Wydanie 1
Badania nieniszczące (NDT) złączy spawanych urządzeń i konstrukcji dla elektrowni jądrowych oraz wymagania w zakresie personelu do ich przeprowadzenia (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w uznanych i stosowanych na świecie amerykańskich, francuskich, niemieckich i rosyjskich kodach jądrowych w zakresie badań nieniszczących (NDT) złączy spawanych urządzeń i konstrukcji dla elektrowni jądrowych oraz kwalifikacji personelu do przeprowadzenia tych badań. - Wytyczne nr: W/MAP/DEJ/IS/06/19, Wydanie 1
Budowlane konstrukcje stalowe elektrowni jądrowych (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania budowlanych konstrukcji stalowych elektrowni jądrowych. - Wytyczne nr: W/MKiŚ/DEJ/IS/07/20, Wydanie 1
Zbiorniki ciśnieniowe klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją w elektrowniach jądrowych (pdf free)
Zakres wytycznych:
Niniejsze wytyczne zawierają zestawienie wymagań zawartych w najczęściej stosowanych na świecie amerykańskich i francuskich kodach jądrowych w zakresie wytwarzania zbiorników ciśnieniowych elektrowni jądrowych.
Ulotki:
- Aktywność Łukasiewicz – Instytutu Spawalnictwa w zakresie Energetyki Jądrowej
- Płaszcz stalowy obudowy bezpieczeństwa reaktora jądrowego
- Wytyczne dotyczące systemów zapewnienia jakości w budowie elektrowni jądrowych
- Rurociągi klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją ASME w elektrowniach jądrowych
- Rurociągi klasy 1, 2, 3 oraz nie objęte klasyfikacją RCC-M w elektrowniach jądrowych
Relacje z wydarzeń:
- Sesja tematyczna pt.: „Łańcuch dostawców konstrukcji spawanych i usług NDT w budowie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej” oraz Warsztaty IAEA, Sosnowiec, 16-17 października 2018 r.
- 15th FORATOM-IAEA Workshop, Ottawa, 16-19 lipca 2018 r.
- World Nuclear Exhibition (WNE), 3rd edition, Paryż, 25-29 czerwca 2018 r.
- Civil Nuclear Showcase 2018, Londyn, 27-28 lutego 2018 r.
- Wizyta techniczna w firmie Shanghai Electric Nuclear Power Equipment Co., Ltd., 28 czerwca 2017 r.
- Międzynarodowa Konferencja AFCEN 2017, Lion, 28 lutego – 2 marca 2017 r.
- Sesja tematyczna pt.: „Rola spawalnictwa w budowie elektrowni jądrowej – perspektywy dla polskiego przemysłu”, Sosnowiec, 19 października 2016 r.
- World Nuclear Exhibition (WNE), Paryż, 27-30 czerwca 2016 r.
- Instytut Spawalnictwa w składzie delegacji polskiej w Finlandii
- Delegacja Polska w Wielkiej Brytanii
Artykuły:
- Charakterystyka ogólna rurociągów w elektrowni jądrowej z reaktorem EPRTM oraz wymagania w zakresie ich spawania – Biuletynu Instytutu Spawalnictwa (1/2017)
- Charakterystyka ogólna rurociągów w elektrowniach jądrowych z reaktorami AP1000 i ABWR oraz wymagania ASME w zakresie ich spawania – Biuletynu Instytutu Spawalnictwa (5/2017)