Informatyczna Platforma Spawalnicza (IPS)

Informatyczna Platforma Spawalnicza

IPS
Informatyczna Platforma Spawalnicza (IPS)

KSOP

Komputerowy System Obsługi Personelu Spawalniczego
Kliknij tutaj

BW

Baza Wiedzy
Kliknij tutaj

Portal Spawalnika

Portal Spawalnika
Kliknij tutaj

i-EkoSpawanie

System doradczy
i-EkoSpawanie
Kliknij tutaj

Opracowanie i wprowadzenie IPS ułatwiły dwa projekty informatyczne realizowane w Dziale Informatyki Instytutu:

Informacje o projekcie

Tytuł projektu:
„System informacji i komunikacji w zakresie edukacji personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących elementem wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw branży spawalniczej”

Realizowany w ramach: Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ZPORR, Działanie 2.6 pt. „Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy” Priorytet 2 Wzmocnienie Rozwoju Zasobów Ludzkich w Regionach

Strona projektu:
www.spawcity.is.gliwice.pl (SPAWCITY)


Źródła finansowania projektu:
Europejski fundusz Społeczny – 75 %
Budżet państwa – 25 %


Okres realizacji projektu: 1.04.06 – 31.03.2008r.


Koordynator projektu: mgr inż. Adam Pilarczyk
Tel.: 032/231-00-11 wewn. 209
e-mail: adam.pilarczyk@git.lukasiewicz.gov.pl


Cel Projektu
Celem projektu jest rozwój wiedzy i kwalifikacji personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących, mających wpływ na innowacyjność i konkurencyjność produkcji przedsiębiorstw branży spawalniczej. Cel zostanie zrealizowany poprzez ułatwienie dostępu do informacji o wymaganiach europejskich i międzynarodowych w zakresie edukacji wymienionego personelu.


System ten obejmuje:

  • bazę danych Dyrektyw, norm zharmonizowanych, wytycznych oraz norm wyrobu w części dotyczącej szkolenia i kwalifikowania personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących.
  • bazę danych jednostek i form edukacji dostosowanych do wymagań międzynarodowych
  • zintegrowany system „Ścieżek edukacji i certyfikacji”
  • system komunikacji poprzez internet zapewniający dostęp do sieci jednostek kształcących według wymagań międzynarodowych oraz ciągły rozwój wiedzy poprzez newslettery, pytania-odpowiedzi

Beneficjenci ostateczni projektu to przedsiębiorstwa działające w obszarze przetwarzania materiałów, w tym zaawansowanych, inżynierii materiałowej, energetyki, pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep, metalowych wyrobów gotowych ochrony środowiska, maszyn i urządzeń.


Uzasadnienie realizacji projektu
Spawanie jest procesem specjalnym, wymagającym ścisłego przestrzegania ostrych przepisów i procedur postępowania. Wymagane są udokumentowane odnawiane kwalifikacje personelu. Wymagania te są zróżnicowane w zależności od przeznaczenia i poziomu bezpieczeństwa konstrukcji. Duża ilość warunków, norm i wytycznych dotyczących personelu spawalniczego oraz personelu badań nieniszczących powoduje, że firmy, szczególnie te z grupy MSP, są zagubione i nie wiedzą co mają robić, aby sprostać wymaganiom konkurencyjnego rynku.
Kolejną kwestią uzasadniającą celowość realizacji projektu to powiązanie dotychczasowych kwalifikacji personelu spawalniczego personelu badań nieniszczących z nowym systemem. Część posiadanych już kwalifikacji jest uznawana przez nowy system edukacji i dana osoba może rozpocząć kształcenie w nowym systemie nie od początku, ale od określonego modułu. Dla wielu firm, są to zagadnienia nowe i trudne do usystematyzowania. Przewidziany do realizacji projekt określi działania „krok po kroku”, jakie mają podejmować przedsiębiorstwa branży spawalniczej na terenie całego kraju, aby spełnić europejskie i międzynarodowe wymagania w zakresie kwalifikacji personelu spawalniczego i personelu badan nieniszczących.


Zakładane rezultaty projektu
Rezultaty „twarde” obejmują:

  • bazę danych Dyrektyw UE, norm zharmonizowanych, wytycznych oraz norm wyrobu zawierających wymagania w zakresie szkolenia i kwalifikowania personelu spawalniczego,
  • bazę danych jednostek i form edukacji w zakresie szkolenia personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących odpowiadających wymaganiom europejskim i międzynarodowym
  • zintegrowany system ścieżek edukacji i certyfikacji w zakresie personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących „
  • internetowe centrum kontaktowe oraz serwis www.

Rezultaty miękkie obejmują:

  • wzrost poziomu wiedzy oraz motywacji do inwestycji w edukację personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących właścicieli przedsiębiorstw branży spawalniczej, w tym szczególnie MSP
  • wzrost poziomu kwalifikacji personelu spawalniczego i personelu badań nieniszczących
  • wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw oraz wytwarzanych przez nie wyrobów spawanych na rynku krajowym i rynku międzynarodowym
  • zwiększenie umiejętności korzystania z technik informatycznych

Wymienione rezultaty stanowią wartość dodaną projektu. Rozwój społeczeństwa informacyjnego nastąpi w wyniku wdrożenia specjalistycznego oprogramowania, umożliwiającego tworzenie baz danych i utrzymywanie serwisu informacyjnego oraz zarządzającego monitorującego jego działanie.

Dyrektywy UE, normy zharmonizowane, wytyczne oraz normy wyrobu

 

nstytut Spawalnictwa współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami normalizacyjnymi w zakresie opracowywania i ustanawiania norm dotyczących spawalnictwa.

W Instytucie znajduje się sekretariat Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego:

  • KT – 165 „Spawanie i procesy pokrewne”

W Instytucie Spawalnictwa jest udzielana informacja w zakresie norm spawalniczych dotycząca ich aktualności, zastąpień i wdrożeń.

Teksty dyrektyw i norm zharmonizowanych znajdują się na stronie Komisji Europejskiej.

Jednostki i formy edukacji Ośrodków Szkoleniowych

  • Ośrodki Szkolenia Personelu Spawalniczego zatwierdzone przez Authorised National Body (Autoryzowaną Organizację Krajową)
     
  • Ośrodki Szkolenia Personelu Spawalniczego zatwierdzone przez Ośrodek Kształcenia i Nadzoru Spawalniczego Instytutu Spawalnictwa (Atestowane Ośrodki Szkolenia)

Prasa

Informacje o projekcie zostały zamieszczone w następujących czasopismach:

  • Konstrukcje Stalowe
  • Fakty – Magazyn Gospodarczy
  • Stal Metale & Nowe Technologie
  • Biuletyn Instytutu Spawalnictwa

Informacje o projekcie zostały zamieszczone na następujących stronach internetowych:

  • Instytut Spawalnictwa
  • szkolenia.com.pl
  • metale.org
  • narzedziownia.org
  • spawalnictwo.com.pl
  • 4metal.pl

Informacje o projekcie

POIG 2007-2013
Priorytet 2. Infrastruktura sfery B+R
Działanie 2.3. Inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki

POIG.02.03.00-00-003/10
„Informatyczna platforma spawalnicza wiedzy i potencjału naukowo-badawczego wraz z rozbudową infrastruktury informatycznej Instytutu Spawalnictwa”
Czas realizacji: od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r.

Informatyczna Platforma Spawalnicza (IPS) stworzona została w celu zapewnienia spawalniczemu środowisku naukowemu stałego i bezpiecznego dostępu do zgromadzonych informacji w bazach danych poprzez sieć Internet.

W ramach projektu stworzone zostały systemy informatyczne, ułatwiające komunikację pomiędzy beneficjentami ostatecznymi projektu, a także bazy danych: prac badawczych i rozwiązań technologicznych, potrzeb technologicznych przedsiębiorstw i jednostek naukowych, potencjału badawczego jednostek naukowych, materiałów konstrukcyjnych, badań zmęczeniowych oraz baza danych w zakresie inżynierii środowiska w spawalnictwie.

Dzięki IPS udostępniona została bezpieczna łączność w trybie on-line z akredytowanymi bądź atestowanymi przez Instytut Spawalnictwa ośrodkami szkoleniowymi rozmieszczonymi w całej Polsce. Wprowadzony został nowy standard korzystania z informacji i danych, umożliwiający z jednej strony dostęp na bieżąco do zasobów baz danych, a z drugiej skrócenie czasu wymiany dokumentów.

IPS umożliwia gromadzenie i udostępnianie informacji o potencjale badawczym krajowych i zagranicznych jednostek naukowych oraz innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych opracowanych w tych jednostkach i tym samym zapewnia nowoczesną komunikację pomiędzy twórcami innowacji i użytkownikami spawalnictwa.

This will close in 0 seconds