Certyfikacja personelu badań nieniszczących

Certyfikacja personelu NDT

Dokumentami wydanymi w procesie ponownej certyfikacji są certyfikat i umowa do certyfikatu. Dział Ośrodek Certyfikacji Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, Centrum Spawalnictwa​ wystawia certyfikat w terminie do 6 tygodni po dostarczeniu przez kandydata pełnej wymaganej dokumentacji, po jej pozytywnej ocenie oraz po podjętej decyzji o wydaniu certyfikatu, której data jest początkiem ważności certyfikacji.

Wymagana dokumentacja do ponownej certyfikacji, celem utrzymania ciągłości jej ważności, musi być złożona w ciągu 6 miesięcy przed upływem daty ważności certyfikatu. Przekroczenie ww. daty powoduje utratę ciągłości okresu ważności certyfikatu.

Zaleca się, aby wymaganą dokumentację złożyć najpóźniej 4 tygodnie przed upływem ważności certyfikatu.

Decyzją Działu Ośrodek Certyfikacji Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, Centrum Spawalnictwa​, w szczególnych przypadkach, kompletny wniosek o ponowne wydanie certyfikatu, może być również uwzględniony po jego złożeniu w terminie do 12 miesięcy po upływie ważności certyfikatu. Jednakże, w takim przypadku okres ważności certyfikacji nie obejmuje okresu od daty wygaśnięcia certyfikacji do daty ponownego wydania certyfikatu. Data zakończenia ważności certyfikacji pozostaje wówczas bez zmian.

Po przekroczeniu terminu złożenia wniosku wraz wymaganą dokumentacją o ponowną certyfikację po 5 latach (powyżej 12 miesięcy), posiadacz certyfikatu musi przystąpić do egzaminu recertyfikującego. Certyfikat zostaje wtedy odnowiony na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu recertyfikującego na nowy 5 letni okres ważności, który rozpoczyna się od daty podjęcia decyzji o jego odnowieniu.

W przypadku przekroczeniu terminu złożenia wniosku wraz wymaganą dokumentacją o recertyfikację po 10 latach (powyżej 12 miesięcy), posiadacz certyfikatu stopnia 1. i 2 musi przystąpić do egzaminów ogólnego, specjalistycznego i praktycznego, natomiast posiadacz certyfikatu stopnia 3. musi przystąpić do egzaminu w metodzie głównej na 3. stopień. Certyfikat zostaje wtedy odnowiony na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu na nowy 5 letni okres ważności, który rozpoczyna się od daty podjęcia decyzji o jego odnowieniu. Termin złożenia wniosku do 12 miesięcy obejmuje również udział w egzaminie recertyfikacyjnym.

Ustrukturyzowany system punktowy do odnowienia certyfikatów NDT

Jeśli osoba wnioskuje o odnowienie poprzez ustrukturyzowany system punktów:

Osoba odnawiająca certyfikat 1. stopnia, należy uzyskać minimum 100 punktów w 5-letnim okresie odnowienie na podstawie wymagań zawartych w Tablicy C.1 normy PN-EN ISO 9712, przy czym powinien uzyskać minimum 75 ze 100 punktów za dowolną kombinację działań wymienionych w Tablicy C.1, część A normy PN-EN ISO 9712 

Osoba odnawiająca certyfikat 2. lub 3. stopnia, powinien przedstawić jednostce certyfikującej dowody potwierdzające uzyskanie minimum 100 punktów w 5-letnim okresie odnowienie na podstawie wymagań zawartych w Tablicy C.1 normy PN-EN ISO 9712 , przy czym powinien uzyskać minimum 50 ze 100 punktów za dowolną kombinację działań wymienionych w Tablicy C.1, część A normy PN-EN ISO 9712

DZIENNIK działalności:

  1. W Dzienniku działalności w rubryce działalność krótko opisujemy czynności wykonywane w ramach wykonywanych badań NDT.
  2. Wskazujemy numer protokołu.

System Punktowy – tabela

  1. W każdym roku certyfikacji można wskazać maks. 12 protokołów (24×2 dni/ maks. 25 ptk na rok)
  2. Maksymalna liczba punktów zdobytych z zakresu działalności NDT wynosi 95.
  3. Ukończenia/przeprowadzenie szkoleń w danej metodzie NDT dotyczą tylko szkoleń przeprowadzonych w akredytowanych jednostkach. Wymagane zaświadczenie.
  4. Udział w pracach badawczych-udokumentowane podpisem pracodawcy.
  5. Aktywności takie jakie jak udział w seminariach, wygłaszanie referatu, członkostwo w towarzystwie związanym z NDT, uczestnictwo w Komitecie Normalizacyjnym wymaga udokumentowania w postaci zaświadczenia lub w przypadku uczestnictwa w Komitetach, potwierdzenia przez Zarząd.

W celu oceny działań NDT jednostka może zażądać dokumentów takich jak:

  • Przykładowych protokołów z badań NDT
  • Przykładowych opracowanych procedur (tylko 3 stopień)
  • Opinii Klientów
  • Potwierdzenia uprawnień/kompetencji do wykonywanych badań przez Pracodawcę
  • Opisu stanowiska pracy
  • Potwierdzenia zgodności z dodatkowymi wymaganiami krajowymi (tj. ochrona radiologiczna)
  • Potwierdzenie pracodawcy o przestrzeganiu kodeksu etycznego.

Dokumenty:

Uprzejmie informujemy, że Sieć Badawcza Łukasiewicz-Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa, Dział Ośrodek Certyfikacji certyfikuje personel badań nieniszczących na zgodność z wymaganiami normy PN-EN/ISO 9712:2022-09.

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa, Dział Ośrodek Certyfikacji​ ma akredytację Polskiego Centrum Akredytacji, upoważniającą do wydawania certyfikatów kompetencji personelu badań nieniszczących dla następujących metod badań:

  • wizualnej (VT)
  • penetracyjnej (PT)
  • magnetycznej (MT)
  • radiograficznej (RT)
  • radiograficznej RT2 (ORS)
  • ultradźwiękowej (UT)
  • ultradźwiękowej (UT2 TOFD)
  • ultradźwiękowej (UT2-PA).

Kwalifikacja i certyfikacja personelu badań nieniszczących jest prowadzona zgodnie z wymaganiami normy PN-EN ISO 9712 „Badania nieniszczące. Kwalifikacja i certyfikacja personelu badań nieniszczących. Zasady Ogólne”.

This will close in 0 seconds