XIX Międzynarodowa Konferencja Analityki Hutniczej i Przemysłowej – relacja

czas czytania: 3min
XIX Międzynarodowa Konferencja Analityki Hutniczej i Przemysłowej

Pod koniec kwietnia odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Analityki Hutniczej i Przemysłowej zorganizowana w tym roku przez pracowników Grupy Badawczej: Chemia Analityczna z Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego, pod kierownictwem lidera tej grupy – dr. inż. Michała Kubeckiego. Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać referatów osób na co dzień pracujących w polskich, czeskich i słowackich laboratoriach analitycznych wspierających przemysł.

Poruszana tematyka koncentrowała się na wyzwaniach jakie stawiane są chemikom analitykom przez sektory: metalurgiczny, motoryzacyjny oraz lotniczy. Omawiane były procesy produkcji certyfikowanych materiałów odniesienia oraz metody zapewnienia jakości w laboratoriach analitycznych. Towarzyszące obradom zagorzałe dyskusje były dowodem na to, że tematyka konferencji skoncentrowana na problemach analityki hutniczej i przemysłowej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Przedstawiciele Łukasiewicz – GIT wygłosili aż 7 referatów: Liwia Sozańska-Jędrasik, Aleksandra Latacz, Piotr Knapik, Marta Kubiczek, Waldemar Spiewok oraz Alicja Ryczko.

P.S.: Pierwszy dzień konferencji zaczął się pracowicie, począwszy od skompletowania pakietów startowych dla uczestników, przez przystosowanie sali wykładowej do potrzeb konferencji – wykłady i przestrzeń dla firmy – po ogarnięcie napływających gości z Polski, Czech i Słowacji. Po oficjalnej części, czyli sesjach wykładowych, był też czas na uroczystą kolację. Był to idealny moment, żeby trochę odetchnąć, poznać nowych gości, spędzić czas ze stałymi bywalcami konferencji oraz naładować baterie na dzień następny.

Drugiego dnia po wykładach udaliśmy się na wycieczkę do Cieszyna. Spacer Szlakiem Magnolii, następnie przez cieszyńską Wenecję, Wzgórze Zamkowe ze słynną Rotundą zakończyliśmy na cieszyńskim rynku.

Ostatni dzień sesji wykładów, poprowadzony przez Tadeusza Gorewodę z Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych to sesja o tyle dla nas ważna, że swoje pierwsze wystąpienie konferencyjne w karierze  miała mgr Alicja Ryczko.

W trakcie zamknięcia sesji ogłoszono następny termin jubileuszowej XX edycji konferencji, który zaplanowano w 2024 roku na 15 maja w Czechach.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również