Spotkanie NAUKI z BIZNESEM. Wizyta VTT oraz Klastra SIX Sustainable Industry X Mobile Work Machines w Łukasiewicz – GIT. Przyjęliśmy w Instytucie szczególnych gości – delegację Klastra SIX Sustainable Industry X Mobile Work Machines pod przewodnictwem czołowej europejskiej instytucji badawczej Fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT.
Uczestnikami delegacji byli przedstawiciele firm, które posiadają długą tradycję budowania niezawodnych maszyn sprawdzających się w trudnych warunkach atmosferycznych Finlandii oraz w innych wymagających środowiskach na całym świecie, są to – Kalmar, Kempower, Celltech Solutions Oy, Valmet Automotive, Hevtec, Gofore, Katsa, JOT Automation, Cajo Technologies, Battery Intelligence –. Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych Łukasiewicz – GIT jest liderem wśród jednostek zajmujących się problematyką maszyn i napędów elektrycznych, ich badaniami, rozwojem, projektowaniem, eksploatowaniem oraz diagnostyką.
Wspólne spotkanie oraz intensywne rozmowy podczas networkingu, gdzie omawialiśmy m.in. nasze kompetencje w obszarze projektowania i produkcji krótkich serii napędów elektrycznych do różnych zastosowań, zwłaszcza ciężkich pojazdów przemysłowych oraz o projektowaniu silników elektrycznych i generatorów o typowych i nietypowych konstrukcjach, mogą zaowocować nawiązaniem partnerstw badawczych i handlowych dla realizacji wspólnych projektów w obszarze dekarbonizacji i automatyzacji maszyn oraz wzajemnej wymiany doświadczeń w projektowaniu, produkcji i użytkowaniu maszyn mobilnych.
To spotkanie dało możliwość bliższego zapoznania się z naukowcami z Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych, ich zapleczem badawczym oraz możliwościami jakie mogą zaoferować. Piotr Dukalski z Grupy Badawczej Maszyn Elektrycznych poprowadził polsko-fińskie spotkanie, na którym zaprezentował kompetencje Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych oraz doświadczeń w zakresie napędów pojazdów elektrycznych dedykowanych dla pojazdów elektrycznych różnego typu – w tym autobusy, samochody osobowe – zrealizowane i wdrożone projekty silników dla trakcji kolejowej, silniki dla aplikacji wojskowych. Do uczestnictwa w spotkaniu zaprosiliśmy do prezentacji swoich osiągnięć i kompetencji przedstawicieli firm Becker-Warkop Sp. z o.o. oraz DAMEL S.A. W sumie, podczas spotkania zaprezentowało się piętnastu prelegentów.
Z inicjatywą spotkania wyszła Ambasada Finlandii wraz z Biurem Radcy Handlowego przy Ambasadzie Finlandii. – Szytą na miarę – czterodniową delegację Finów w Polsce koordynowała Pani Anna Łomża z Biura Radcy Handlowego Ambasady Finlandii. Spotkanie w Łukasiewicz – Górnośląskim Instytucie Technologicznym zorganizowali Piotr Dukalski oraz Dominika Jaranowska. Zastępca Dyrektora ds. Komercjalizacji i Sprzedaży Michał Janasik wraz z dr. inż. Stanisławem Gawronem, Dyrektorem Centrum Napędów i Maszyn Elektrycznych zadbali, aby odwiedzający nas Finowie zwiedzili laboratorium Centrum Maszyn i Napędów Elektrycznych, gdzie laboranci zaprezentowali m.in. stanowisko badawcze z silnikiem w piaście koła z zabudowaną przekładnią planetarną oraz niezwykle efektywnym olejowym układem chłodzenia. Ten innowacyjny silnik jest dedykowany do pracy w ciężkich pojazdach przemysłowych, które stanowiły obszar tematyczny wydarzenia. Projekt ten jest realizowany pod kierownictwem dr. inż. Bartłomieja Będkowskiego w ramach projektu w programie LIDER, zgodnie z umową NCBR: LIDER/15/0060/L-11/19/NCBR/2020.