W dniach 2-4 czerwca 2025 roku odbyła się kolejna edycja Konferencji Analityki Hutniczej i Przemysłowej, gromadząc specjalistów z całej Polski związanych z analityką chemiczną, jakością oraz zarządzaniem laboratoriami przemysłowymi. Wiedza, doświadczenie, inspiracje Podczas sześciu sesji merytorycznych uczestnicy mieli okazję wysłuchać ponad 20 prelekcji przygotowanych przez przedstawicieli instytutów badawczych, firm technologicznych oraz niezależnych ekspertów.



Omawiane tematy dotyczyły m.in.:
- zaawansowanych technik analitycznych: ICP-OES, ICP-MS, XRF, OES
- walidacji i niepewności metod oznaczania pierwiastków w materiałach przemysłowych
- kalibracji i roli certyfikowanych materiałów odniesienia
- optymalizacji pracy laboratoriów w świetle normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018
- ścieżki do akredytacji NADCAP – wyzwań i dobrych praktyk
- kompetencji i współpracy zespołów laboratoryjnych.



Ciekawym akcentem otwierającym była refleksyjna prezentacja Wiktora Niedzickiego pt. „Dlaczego Kain zabił Abla? Kłopotów od metra…”, która w niecodzienny sposób poruszyła temat ewolucji systemu miar.

Praktyka, nowości i networking
Podczas konferencji nie zabrakło także tematów praktycznych – uczestnicy poznali sposoby radzenia sobie z analizą nietypowych materiałów, nowinki sprzętowe, a także zagadnienia związane z bezpieczeństwem informacji w laboratorium i gotowością na sytuacje awaryjne.






W szczególny sposób Grupa Badawcza Chemia Analityczna wyróżniła firmę Consolidated Precision Products Poland Sp. z o.o., przekazując dyplom i statuetkę za 26 lat owocnej i opartej na zaufaniu współpracy. Profesjonalizm, zaangażowanie i otwartość firmy odegrały ważną rolę w rozwoju naszych prac badawczo-naukowych.
Wydarzenie było także okazją do wymiany doświadczeń, rozmów kuluarowych i integracji środowiska analityków przemysłowych. Wieczorne spotkanie grillowe i atrakcje dla uczestników pozwoliły na budowanie relacji w mniej formalnej atmosferze. Konferencja odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz Patronatem Medialnym portalu Laboratoryjnie.pl.



Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom, partnerom, patronom oraz organizatorom za wkład w sukces tegorocznej konferencji. Cieszymy się, że możemy wspólnie rozwijać metody analityczne i budować przestrzeń do wymiany wiedzy oraz dobrych praktyk. Już teraz zapraszamy na kolejną edycję – do zobaczenia na kolejnej 22 Edycji!