Tytuł: Badania złączy spawanych – przegląd metod

Wydanie drugie zaktualizowane

Autorzy: Janusz Czuchryj, Bolesław Kurpisz

ISBN 978-83-65382-80-1

Wydawca: Wydawnictwo i Handel Książkami „KaBe’ s.c., Krosno,
tel./fax 13 432 16 52, biuro@kabe-krosno.com

W książce zebrano i omówiono w sposób wyczerpujący, a jednocześnie zwięzły i przystępne metody badań złączy spawanych stosowane w praktyce przemysłowej i warsztatowej. Książka jest adresowana do osób bezpośrednio zaangażowanych w wykonawstwo połączeń spawanych oraz do sprawujących nadzór nad tym wykonawstwem, a także do osób zajmujących się badaniem i oceną połączeń i konstrukcji spawanych.

Wprowadzenie

Część 1 – Badania nieniszczące złączy spawanych

Do specjalnych procesów produkcyjnych zalicza się takie sposoby wytwarzania, których wynik nie może być w pełni sprawdzony przez kontrolę lub badania wyrobu oraz gdzie niedostatki przebiegu procesu wytwarzania mogą się ujawnić dopiero podczas jego eksploatacji. Wynika stąd, że procesy specjalne powinny być zawsze realizowane przez wykwalifikowany personel, natomiast parametry procesów w sposób permanentny nadzorowane i monitorowane. Do specjalnych procesów wytwórczych zaliczono, między innymi, spawani. (…)

Do wykrywania oraz określania wymiarów niezgodności spawalniczych w konstrukcjach spawanych stosuje się wiele różnych metod badań nieniszczących. (…)

W szczególności opracowanie przeznaczone jest dla inżynierów i technologów spawalników oraz inspektorów spawalniczych, dla czytelników planujących uzyskanie trzeciego stopnia kwalifikacji z zakresu badań nieniszczących lub, jako literatura uzupełniająca, dla operatorów z certyfikatami innych stopni kwalifikacji. Jako zbiór podstawowych informacji na temat badań nieniszczących różnych wyrobów opracowanie jest przydatne dla studentów wyższych uczelni technicznych łub uczniów szkół średnich o kierunku mechanicznym oraz tych osób, których zamiarem jest poszerzenie wiadomości o kontroli jakości stosowanej w różnych dziedzinach wytwórczości. (…)

Część 2 – Badania niszczące złączy spawanych

Badania niszczące stosowane są podczas kontrolowania własności mechanicznych:

  • materiałów podstawowych, stosowanych na spajane konstrukcje,
  • stopiw materiałów dodatkowych do spawania,
  • złączy próbnych wykonywanych przez spawaczy w trakcie egzaminu kwalifikacyjnego,
  • złączy próbnych wykonywanych w ramach kwalifikowania technologii spajania przez badanie technologii według norm PN-EN ISO 14555, PN-EN ISO 15613, wieloczęściowej normy PN-EN ISO 15614, PN-EN ISO 15620 i dwuczęściowej normy PN-EN ISO 17660,
  • złączy roboczych wykonywanych przez nadzór spawalniczy zakładów spawalniczych w ramach nadzoru nad zastosowaną w produkcji technologią spajania.

Badania niszczące, choć rzadziej, stosowane są również do kontroli i odbioru spajanych konstrukcji poprzez:

  • badanie próbek wyciętych ze złączy próbnych wykonywanych równolegle ze spajaną konstrukcją w identycznych warunkach,
  • badanie próbek wyciętych bezpośrednio z wykonanej konstrukcji, co zwykle pociąga za sobą częściowe zniszczenie konstrukcji. To badanie stosowane jest najczęściej przy określaniu przyczyn awarii konstrukcji.

Osobną dziedziną zastosowania badań niszczących są badania wrażliwości na spajanie materiałów i spoiw stosowanych na spajane konstrukcje.

Spis treści, wprowadzenie, streszczenie

This will close in 0 seconds