Tytuł: Badania ultradźwiękowe złączy spawanych, odlewów i odkuwek
Autorzy:
Janusz Czuchryj, Sławomir Sikora, Łukasz Rawicki
ISBN 978-83-65382-92-4
Wydawca:
Wydawnictwo i Handel Książkami „KaBe’ s.c., Krosno,
tel./fax 13 432 16 52, biuro@kabe-krosno.com
W książce w sposób przystępny, a jednocześnie wyczerpujący zostały omówione podstawy i realizacje badań ultradźwiękowych w odniesieniu do połączeń spawanych i zgrzewanych oraz do odlewów i odkuwek.
Adresatami książki są laboranci, szefowie laboratoriów i inne osoby związane z badaniami ultradźwiękowymi.
Książka może być też cenną pomocą dla uczniów techników i studentów wyższych uczelni technicznych o odpowiednich kierunkach.
Wprowadzenie
W normie PN-EN ISO 9001, dotyczącej wymagań w zakresie systemów zarządzania jakością, zdefiniowano pojęcie specjalnych procesów produkcyjnych. Zalicza się do nich takie sposoby wytwarzania, których wynik nie może być w pełni sprawdzony przez kontrolę lub badania wyrobu oraz gdzie niedostatki przebiegu procesu wytwarzania mogą się ujawnić dopiero podczas eksploatacji. Wynika stąd, że procesy specjalne powinny być zawsze realizowane przez wykwalifikowany personel, natomiast parametry procesów w sposób permanentny nadzorowane i monitorowane. Do specjalnych procesów produkcyjnych zaliczono między innymi spawanie, odlewanie i kucie.
Odstępstwa od prawidłowej technologii wykonania wyrobów mogą być przyczyną powstawania w tych wyrobach różnego rodzaju niezgodności.
Obecność z kolei niezgodności w wyrobach powoduje zwykle znaczne obniżenie ich trwałości eksploatacyjnej lub może być przyczyną poważnych awarii, a w związku z tym dużych strat materialnych. Z tego powodu zarówno ilość, jak i wielkość niezgodności w wykonywanych konstrukcjach powinna być możliwie najmniejsza.
Do wykrywania niezgodności oraz do określania ich wymiarów w wyrobach stosuje się wiele różnych metod badań nieniszczących (NDT). Z istniejącego ich zestawu każdy wytwórca może wybrać metodę, która spełnia jego oczekiwania. Jedną z metod powszechnie współcześnie stosowanych w praktyce przemysłowej stanowią badania ultradźwiękowe (UT). Aby uzyskiwane wyniki były wiarygodne, badania ultradźwiękowe muszą podlegać dyscyplinie proceduralnej podczas realizacji. Z tego powodu opracowano podręcznik (poradnik), którego zawartość powinna ułatwić czytelnikowi przyswojenie informacji z zakresu praktycznej realizacji badań ultradźwiękowych, natomiast personelowi NDT służyć pomocą przy wykonywaniu codziennych obowiązków służbowych.
Podręcznik przeznaczony jest dla czytelników planujących uzyskanie certyfikatu z zakresu badań ultradźwiękowych złączy spawanych, odlewów i odkuwek, zajmujących się stosowaniem badań w praktyce przemysłowej, pełnieniem nadzoru nad wykonawstwem lub remontami konstrukcji różnego typu, egzaminowaniem spawaczy, uznawaniem technologii wytwarzania oraz tych osób, których zamiarem jest poszerzenie wiadomości o kontroli jakości w spawalnictwie, odlewnictwie i kuźnictwie.