Z wielką przyjemnością informujemy, że Adam Gryc obronił z wyróżnieniem pracę doktorską w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa. Temat pracy doktorskiej: „Procesy wydzieleniowe w stopach Mg-Bi oraz Mg-Bi-X (X = Zn, Mn, Ca)”.
Dr inż. Adam Gryc jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Śląskiej. Podczas studiów II stopnia został laureatem stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Studia doktoranckie w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa realizował na tym samym wydziale. W ich trakcie odbył staż, a następnie podjął pracę w Łukasiewicz – GIT.
Obecnie kieruje projektem pt. „Korozja naprężeniowa stopów magnezu przeznaczonych na biodegradowalne implanty w środowiskach fizjologicznych zawierających wodór”, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Preludium. Badania, które prowadzi dotyczą wpływu składu chemicznego i mikrostruktury na zjawisko kruchości wodorowej i przebieg procesów korozji stopów z układu Mg-Zn-Ca w warunkach symulujących w możliwie wierny sposób rzeczywiste środowisko pracy implantów. Za najważniejszy aspekt projektu dr Gryc uważa badania nad stopami o strukturze amorficznej.
W pracy doktorskiej, pt. „Procesy wydzieleniowe w stopach Mg-Bi oraz Mg-Bi-X (X = Zn, Mn, Ca)” dr Gryc podjął próbę określenia wpływu składu chemicznego i parametrów obróbki cieplnej na procesy wydzieleniowe w odlewniczych stopach Mg-Bi. Podjęcie tej tematyki badawczej motywowane było zapotrzebowaniem przemysłu na stopy magnezu do pracy w podwyższonej temperaturze, niezawierające drogich i trudnodostępnych pierwiastków ziem rzadkich. Stopy Mg-Bi mogą być dla nich potencjalną alternatywą, jednak wiedza na temat zachodzących w nich procesów wydzieleniowych jest bardzo ograniczona. Przeprowadzone badania pozwoliły na opisanie sekwencji wydzieleniowej i określenie wpływu dodatków stopowych na te procesy.
W przypadku doktora Gryca pasja = praca. A poza pracą jest zapalonym akwarystą z kawałkiem własnej rafy koralowej.