Damian Miara obronił z wyróżnieniem pracę doktorską w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria materiałowa na Politechnice Śląskiej. Temat pracy doktorskiej: „Wpływ wybranych warunków zgrzewania tarciowego FSW na strukturę i właściwości złączy ze stopu aluminium EN AW-6082”.
Doktor jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2007 roku rozpoczął pracę w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach, obecnie w Łukasiewicz – Górnośląskim Instytucie Technologicznym na stanowisku Głównego Specjalisty. W swojej karierze zawodowej brał czynny udział w prowadzonej działalności naukowej i dydaktycznej w zakresie technologii zgrzewania FSW oraz technik pokrewnych związanych ze zgrzewaniem, spawaniem i klejeniem metali i tworzyw sztucznych.
Dotychczasowa jego działalność naukowo-badawcza jest potwierdzona i zweryfikowana 24 publikacjami jego autorstwa lub współautorstwa, z czego 6 publikacji jest o zasięgu międzynarodowym i są one indeksowane w bazie Web of Science. Wziął udział w ponad 40 konferencjach naukowych, seminariach lub sympozjach, gdzie wygłosił referaty.
Realizuje kilka projektów z programów krajowych, projektów międzynarodowych oraz projektów wdrożeniowych na zlecenie firm przemysłowych w zakresie innowacyjnych technologii łączenia i rozwiązań z różnych materiałów konstrukcyjnych w tym aluminium, miedzi, magnezu i innych materiałów łączonych za pomocą m.in. technologii zgrzewania FSW, technologii zgrzewania tarciowego konwencjonalnego oraz technologii klejenia.
Jest także współautorem 5 patentów lub wzorów użytkowych w tym dwóch patentów międzynarodowych przyznanych przez Urzędy Patentowe w Stanach Zjednoczonych oraz w Meksyku.
Otrzymał także kilka nagród i wyróżnień w zakresie wdrażania i opracowywania, a także promowania technologii FSW, która była przedmiotem realizacji jego rozprawy doktorskiej.