Naukowcy z Łukasiewicz – GIT osiągają innowacyjne sukcesy! W Bazie Urzędu Patentowego RP przybyły nam trzy nowe patenty!
- Ekran czół uzwojenia maszyny elektrycznej – wynalazek autorstwa mgra inż. Tomasza Jarka i dra hab. inż. Sebastiana Berhausena z P.Ś.
- Kliny żłobkowe w maszynie elektrycznej – również autorstwa mgra inż. Tomasza Jarka i dra hab. inż. Sebastiana Berhausena z P.Ś.
Przedmiotem uzyskanych patentów są rozwiązania konstrukcyjne mające na celu ograniczanie napięć łożyskowych w maszynach elektrycznych. Napięcia te występują przede wszystkim w maszynach zasilanych z przemienników częstotliwości i mogą być źródłem prądów łożyskowych, których skutkiem są uszkodzenia powierzchni elementów łożysk. Dzięki zastosowaniu zarówno specjalnych klinów żłobkowych jak i odpowiednio ukształtowanego ekranu czół uzwojenia można znacząco ograniczyć pojemności wewnętrzne maszyny, co korzystnie wpływa na obniżenie poziomu napięć łożyskowych i wydłużenie czasu ich eksploatacji.
- Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika trakcyjnego – wynalazek stworzony przez mgra inż. Emila Króla, dra hab. inż. Marcina Maciążka
Układ chłodzenia czół uzwojenia silnika trakcyjnego znajduje zastosowanie w różnych obszarach, takich jak silniki napędowe pojazdów elektrycznych i hybrydowych, transport miejski – w tramwajach, autobusach elektrycznych, kolej– w lokomotywach, przemysł – w maszynach przemysłowych i w ciężkich urządzeniach przemysłowych oraz w łodziach, oferując skuteczne chłodzenie bez konieczności specjalnej obróbki kadłuba. Dzięki efektywnemu odprowadzaniu ciepła zwiększa się trwałość i niezawodność napędów elektrycznych, co jest szczególnie istotne w trudnych warunkach pracy, takich jak częste zmiany obciążenia czy wysokie temperatury.
Szersze informacje o patentach są dostępne na naszej stronie w zakładce „Komercjalizacja | Patenty | Ekspertyzy”