Centrum Spawalnictwa gościło Pana Profesora Hidetoshi Fujii z Uniwersytetu z Osaki (Japonia). Profesor Fujii jest Dyrektorem Instytutu naukowo-badawczego w zakresie spawalnictwa i technologii pokrewnych Joining and Welding Research Institute OSAKA UNIVERSITY 大阪大学.
Kontakt z Profesorem Fujii został nawiązany podczas spotkań III komisji MIS (Międzynarodowy Instytut Spawalnictwa) w Singapurze, która skupia specjalistów ze zgrzewania rezystancyjnego, zgrzewania FSW oraz technik pokrewnych. Wysoki poziom naukowy kilku referatów Pana Profesora był inspiracją do zaproszenia go do Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny, Centrum Spawalnictwa. Z zadowoleniem i satysfakcją zaproszenie do przyjazdu zostało przyjęte.
Pan Profesor wygłosił referaty w zakresie zgrzewania rezystancyjnego – “Cold Spot Joining of High Tensile Steel Plates” i zgrzewania FSW (Friction Stir welding) – “Friction Stir Welding of Thin A6061-T6 Aluminium Alloy Sheets Using Small”.
Oprócz Dyrekcji oraz specjalistów z technologii zgrzewania z Łukasiewicz – GIT, Centrum Spawalnictwa na spotkaniu obecni byli przedstawiciele uczelni wyższych – Politechnika Śląska, Politechnika Częstochowska, Politechnika Wrocławska) i firm produkcyjnych Przedsiębiorstwo Aparatury Spajalniczej Aspa Sp. z.o.o., Technika Spawalnicza Sp. z o.o.
Pracownicy Centrum Spawalnictwa oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów oraz wymienić kontakty. To krótkie kilkugodzinne spotkanie już przyczyniło się nawiązanie współpracy z Uniwersytetem w Osace przez Centrum Spawalnictwa w zakresie modelowania procesów zgrzewania, a nasz gość jest również otwarty na współpracę w innych obszarach tematycznych.
Na spotkaniu złożyliśmy Panu Profesorowi propozycję udziału i wygłoszenia referatu w sesji tematycznej „zgrzewanie” na naszej konferencji spawalniczej w 2024 r. w Katowicach, które to zaproszenie Pan Profesor przyjął.
Spotkanie prowadzone było w formule wykład, prezentacja, dyskusja i panel rozmów indywidualnych. Na koniec goście zwiedzili laboratoria badawcze Centrum Spawalnictwa.
Dr hab. inż. Zygmunt Mikno oraz dr inż. Jolanta Matusiak z Grupy Badawczej Technologie Zgrzewania i Klejenia oraz Ochrona Środowiska zaangażowali się w organizację tego spotkania i planują uruchomić cykl spotkań z ekspertami w technologiach łączenia, które CS planuje organizować w przyszłości.
Celem tych wydarzeń będzie nawiązania relacji z zagranicznymi i krajowymi ekspertami, specjalistami, badaczami i naukowcami, którzy pracują nad innowacjami technologicznymi, produktowymi i procesowymi oraz wynalazkami i badaniami w zakresie spawania i procesów pokrewnych. Tematyka spotkań będzie poświęcona zagadnieniom z obszaru technologii spawania, zgrzewania oraz technologii alternatywnych.