Tradycja, Innowacja, Przyszłość
Rok 2025 to szczególny czas dla pracowników Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego. 9 maja, podczas uroczystej gali, Instytut świętował jubileusz 80-lecia – osiem dekad nieprzerwanej działalności badawczo-rozwojowej, współpracy z przemysłem i aktywnego udziału w tworzeniu innowacyjnej gospodarki w Polsce i na świecie.

Uroczystość z udziałem znamienitych gości

W wydarzeniu uczestniczyło blisko 300 osób – przedstawicieli świata nauki, przemysłu, administracji i samorządów.
Wśród gości znaleźli się m.in.: wiceminister nauki prof. Marek Gzik, posłanka Urszula Koszutska, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, rektorzy: Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Górnośląskiej, a także dyrektorzy instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polskiej Akademii Nauk oraz przedstawiciele największych firm przemysłowych w kraju.
Historia, która buduje przyszłość
Od 1945 roku, kiedy zaczęła się historia Instytutu, wiele się zmieniło – technologie, narzędzia badawcze, modele współpracy. Niezmienna pozostała jednak misja: tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu. Dziś Instytut jest cenionym partnerem m.in. dla branży hutniczej, energetycznej, elektronicznej czy spawalniczej. Dzięki pracy interdyscyplinarnych zespołów powstały setki technologii, patentów i publikacji. Instytut inwestuje też w młode talenty, współpracując z uczelniami i szkołami średnimi.

Słowa uznania i podziękowania

Dyrektor Instytutu, prof. dr hab. inż. Adam Zieliński, w swoim przemówieniu podkreślił:
– Naszą podstawową rolą od zawsze jest transfer wiedzy i technologii do gospodarki. Instytuty badawcze są pomostem między nauką a biznesem, a my ten most skutecznie wzmacniamy.
Zwrócił też uwagę na efektywność inwestycji w naukę – każda złotówka przynosi od 4 do 11 zł zwrotu dla budżetu państwa. Dodał, że większość środków Instytut pozyskuje poprzez projekty krajowe, międzynarodowe i współpracę z przemysłem.
Prezesa Sieci Łukasiewicz, dr Hubert Cichocki, w odczytanym liście gratulacyjnym podkreślił imponujący dorobek i rolę Instytutu w rozwoju polskiej myśli technicznej oraz jego potencjał do dalszego wzrostu.
Głosy partnerów i przyjaciół
W imieniu Ministerstwa Nauki głos zabrał wiceminister prof. Marek Gzik, podkreślając znaczenie Instytutu w procesie transformacji kraju w kierunku gospodarki opartej na wiedzy.
Rektor Politechniki Śląskiej, prof. Marek Pawełczyk, przypomniał o wieloletnim partnerstwie z Instytutem i wspólnym budowaniu pozycji regionu jako centrum innowacji.
Z kolei dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk, przewodniczący Rady Łukasiewicz – GIT, wskazał, że spuścizna trzech połączonych instytutów jest nie tylko zachowana, ale i rozwijana przez ludzi z pasją.
Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka wyraziła dumę z istnienia Instytutu w mieście Gliwice, a przedstawiciele instytucji PAN oraz regionalnych izb gospodarczych potwierdzali rolę Instytutu jako motoru rozwoju innowacji i gospodarki.

Podziękowania i wyróżnienia

W uznaniu za współpracę i wspieranie rozwoju nauki dyrektorzy Instytutu wręczyli dyplomy uznania m.in. dla: ArcelorMittal Poland, Grupy Enea Wytwarzanie, HYDROMEGA, MESKO i UDT.
Gala była okazją do licznych gratulacji i podziękowań – zarówno dla pracowników, jak i partnerów, którzy przez lata przyczyniali się do sukcesów Instytutu. Goście wręczali kwiaty i symboliczne upominki, wyrażając wdzięczność za wspólne projekty i osiągnięcia. Z dumą i ogromną wdzięcznością przyjęliśmy wyjątkowe wyróżnienie za wieloletnią współpracę z naszymi partnerami wdrożeniowymi – ArcelorMittal Poland oraz MESKO S.A. Podczas uroczystości nagrodę w imieniu Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego odebrał Prof. dr hab. inż. Adam Mikołaj Zieliński, Dyrektor Instytutu. Wyróżnienie zostało wręczone przez Wojciech Koszuta, Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego ArcelorMittal Poland oraz Aleksandra Kania, Country Manager w ArcelorMittal Poland. Gratulacje na ręce Dyrektora Zielińskiego złożyli również przedstawiciele Mesko S.A.: Krzysztof Marwicki, Członek Zarządu oraz Mieczysław Mamla, Dyrektor Rozwoju.
Podróż przez historię
Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna – „podróż w czasie” – przypomniała historię Instytutu: od jego powojennych początków, aż po współczesną działalność odpowiadającą na wyzwania przemysłowe i klimatyczne. Wyjątkową atmosferę stworzyła oprawa muzyczna w wykonaniu Marty Florek, Andrzeja Skorupy i zespołu.
