Projekty międzynarodowe
Utworzenie stanowiska do analiz śladowych zanieczyszczeń w innowacyjnych materiałach stosowanych w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i energetycznym
Czas realizacji projektu: 01.11.2024 – 14.02.2025
Pełna nazwa projektu:
Utworzenie stanowiska do analiz śladowych zanieczyszczeń w innowacyjnych materiałach stosowanych w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym i energetycznym.
Cele projektu:
Celem jest utworzenie stanowiska badawczego, umożliwiającego identyfikację oraz ilościowe oznaczanie zanieczyszczeń śladowych w innowacyjnych materiałach przemysłowych.
Celem inwestycji jest budowa stanowiska badawczego w obszarze analiz pierwiastków śladowych i ultraśladowych odgrywających kluczową rolę w procesach projektowania i produkcji materiałów z przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego, medycznego i energetycznego. Przedmiotem planowanego zakupu infrastruktury badawczej, związanego z utworzeniem stanowiska, jest nowoczesny spektrometr mas sprzężony z plazmą wzbudzaną indukcyjnie ICP-MS (Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry).
Budżet:
Całkowity koszt realizacji projektu: 1 881 862,50 zł
Dofinansowanie projektu z UE 1 446 020,63 zł
Grupa docelowa:
Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny (jednostka badawcza), sektor lotniczy (producenci materiałów na bazie stopów niklu i kobaltu, materiałów ceramicznych), sektor medyczny (producenci materiałów na osnowie żelaza i tytanu), sektor motoryzacyjny (producenci katalizatorów), przemysł energetyczny (dostawcy paliw alternatywnych).
Opis:
Utworzenie stanowiska bazującego na spektrometrze ICP-MS będzie podstawą do dynamicznego rozwoju realizacji projektów badawczych w obszarach takich dyscyplin jak: technologie kosmiczne, inżynieria biomedyczna i materiałowa, energetyka. Umożliwi również intensyfikacje prac B+R pozwalających na zwiększenie zasobów wiedzy do tworzenia nowych metod identyfikacji i oznaczania pierwiastków śladowych i ultraśladowych w próbkach materiałów kluczowych dla obszarów zielonej gospodarki, takich jak: transport publiczny, gospodarka odpadami i recykling oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. Budowa nowego stanowiska badawczego, znacząco wpłynie na rozwój badań nad metodami i procedurami ukierunkowanymi na prowadzenie analiz pierwiastków na poziomach zawartości znajdujących się poza możliwościami technicznymi obecnie posiadanej infrastruktury badawczej. Uzupełnienie obecnej infrastruktury Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego o wyżej wymienione stanowisko umożliwi stworzenie unikatowego w skali europejskiej laboratorium naukowo-badawczego specjalizującego się w analityce śladowych zawartości pierwiastków, odgrywających kluczową rolę w monitorowaniu jakości procesów produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu.