Projekty krajowe
Opracowanie technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu) (EXALCO)
Tytuł: Opracowanie technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu)
Akronim: EXALCO
Program: TECHMATSTRATEG
Wartość projektu: 17 068 748,82 zł
Wkład ze środków krajowych: 12 483 402,94 zł
Dofinansowanie dla Łukasiewicz-GIT: 1 491 950,00 zł
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych „Nowoczesne technologie materiałowe” TECHMATSTRATEG
Okres realizacji: 2021 – 2024
Agencja wykonawcza: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Konsorcjum:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Albatros Aluminium sp. z o.o.
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny
Kierownik projektu z ramienia Łukasiewicz-GIT:
dr inż. Marek Węglowski
Tel.: 32 33 58 236
E-mail: marek.weglowski@git.lukasiewicz.gov.pl
Cel projektu:
Projekt dotyczy opracowania i przygotowania do wdrożenia nowej technologii wyciskania kształtowników z ultra-wytrzymałych stopów AlMgSi(Cu), przeznaczonych na lekkie elementy konstrukcyjne w segmencie motoryzacyjnym i branży transportowej.
Celem projektu jest zaprojektowanie składów chemicznych stopów AlMgSi(Cu) w powiązaniu z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjno-technologicznymi procesu wyciskania opartymi na niskotemperaturowej obróbce cieplno-plastycznej na wybiegu prasy i starzeniu ciągłym w kontrolowanym polu temperatury.
Wyroby ze stopów AlMgSi(Cu) dla segmentu motoryzacyjnego są wytwarzane głównie z zastosowaniem technologii walcowania, natomiast proces przemysłowego wyciskania z obróbką cieplno-plastyczną jest nowością w skali kraju i świata. Zakłada się uzyskanie wytrzymałości na rozciąganie dla kształtowników na poziomie min. 460 MPa (obudowy i elementy wsporcze baterii, zabudowy – o prostych kształtach), min. 430 MPa (obudowy i elementy wsporcze baterii, zabudowy – o skomplikowanych kształtach) oraz min. 370 MPa przy wydłużeniu procentowym min. 12% (strefy kontrolowanego zgniotu) – przy równoczesnym zapewnieniu akceptowalnej ekonomicznie wydajności procesu wyciskania na poziomie min. 12-13 m/min. Jednocześnie zakłada się wysoki stopień równomierności własności mechanicznych kształtowników AlMgSi(Cu) starzonych w sposób ciągły w kontrolowanym polu temperatury (gradient temperatury maks. 2-3ºC) – gradient własności mechanicznych 2-3%. Profile będą poddane testom spawalności oraz przydatności dla przemysłu motoryzacyjnego.
Proponowane rozwiązania będą miały zasadniczy wpływ na rozwój rynku elektromobilności w Polsce, a lekkie i wysokowytrzymałe kształtowniki ze stopów AlMgSi z dodatkiem Cu będą silnie konkurencyjne dla produktów wytwarzanych ze stali.
Prognozowane roczne przychody w pierwszych 5 latach od wdrożenia kształtują się na poziomie ok. 6,35 mln zł, co pozwoli osiągnąć poziom dofinansowania projektu po nieco ponad 2 latach od jego zakończenia.