Projekt krajowy: szkło biobójcze

Projekty krajowe

Opracowanie i walidacja technologii wytwarzania szkła o własnościach biobójczych dedykowanego do zastosowań architektonicznych i szklarniowych

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój

Tytuł:
Opracowanie i walidacja technologii wytwarzania szkła o własnościach biobójczych dedykowanego do zastosowań architektonicznych i szklarniowych

Nazwa programu: Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Agencja wykonawcza: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój

Wartość projektu: 6 554 511,17 zł

Wkład ze środków krajowych: 5 185 921,96 zł

Dofinansowanie dla Łukasiewicz-GIT: 1 870 485,15 zł

Czas realizacji projektu:
01.04.2018 – 31.03.2023

Konsorcjum:

  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny [Lider],
  • D.A.GLASS sp. z o.o.,
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Kierownik projektu:
dr hab. inż. Krzysztof Radwański
Tel.: 32 2345 234
E-mail: krzysztof.radwanski@git.lukasiewicz.gov.pl

Cel projektu:

Przedmiotem projektu było opracowanie w okresie 36 m-cy szkła z napylonymi w technologii magnetronowej warstwami metalicznymi o właściwościach biobójczych do zastosowań architektonicznych i szklarniowych.

Prace projektowe zostały podzielone na 6 etapów.

Faza I koncentrowała się na opracowaniu kompleksowej technologii wytwarzania na skalę półprzemysłową wielopierwiastkowych stopowych katod (targetów), które zostały wykorzystane do wykonania nanowarstwowych napyleń na próbkach szkła, a w kolejnym etapie w wyniku przeskalowania do warunków przemysłowych na szkle wielkoformatowym. Przeprowadzono badania mikroskopowe napylonych warstw mające na celu określenie ich powłok (składniki amorficzne i krystaliczne), analizę m.in. parametrów optycznych, trwałości powłok, a także badania mikrobiologiczne mające określić skuteczność neutralizacji wytworzonych powłok względem wybranych szczepów grzybów i bakterii (indoor i szklarniowych) w różnych warunkach oświetleniowych (VIS, ciemność) w tym ich zdolność do oczyszczania powietrza z drobnoustrojów.

W projekcie wykonano również doświadczalne instalacje szklarniowe umożliwiające praktyczną ocenę wpływu zastosowania najskuteczniej pod względem bójczym warstwy na jakość upraw szklarniowych pomidora w obecności fitopatogenów oraz wpływu na wyeliminowanie lub istotne ograniczenie stosowania fungicydów.

Dodatkowo ze względu na zakładaną refleksyjność wytworzonych warstw względem bliskiej i średniej podczerwieni ocenie poddano również wpływ ich zastosowania na ograniczenie kosztów ogrzewania obiektów szklarniowych.

This will close in 0 seconds