Projekty krajowe
REFROHS – Wytworzenie materiałów wzorcowych niezbędnych w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzonych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS
Tytuł:
REFROHS – Wytworzenie materiałów wzorcowych niezbędnych w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzonych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS
Nazwa programu: dotacje celowe
Agencja wykonawcza: Centrum Łukasiewicz
Dofinansowanie dla Łukasiewicz-GIT ze środków Centrum Łukasiewicz: 498 540,00 zł
Całkowita wartość projektu: 2 001 865,53 zł
Czas realizacji projektu:
05.10.2020 – 31.12.2022
Konsorcjum:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny [Lider],
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
Kierownik projektu z ramienia Łukasiewicz-GIT:
dr inż. Marta Kubiczek
Tel.: 32 2345 121
E-mail: marta.kubiczek@git.lukasiewicz.gov.pl
Cel projektu:
Certyfikowane materiały odniesienia (CRM) to jednorodne chemicznie i fizycznie materiały, w których, na podstawie analiz chemicznych i analizy statystycznej, wyznaczono zawartości poszczególnych pierwiastków. Te zawartości uznawane są za wzorcowe i służą jako odniesienie w laboratoriach analitycznych na całym świecie. Celem projektu było opracowanie, wytworzenie i certyfikacja 10 nowych CRM-ów dla materiałów na bazie stali niskostopowych, miedzi, cynku, cyny i aluminium, z atestowaną zawartością Cd, Pb, Cr i Hg (dla stali As zamiast Hg). Materiały te znajdują zastosowanie w kontroli zawartości wymienionych pierwiastków w sprzęcie elektronicznym i elektrycznym na zgodność z wymaganiami unijnej Dyrektywy Restriction of Hazardous Substances RoHS. Takie CRMy pozwalają na prostą kalibrację spektrometru w wąskim, ustalonym Dyrektywą, zakresie.
Projekt objął opracowanie metod odlewniczych pozwalających na odlanie jednorodnych materiałów zawierających limitowane pierwiastki w ilości pozwalającej na otrzymanie od 300 do 600 sztuk CRM-u dla każdej bazy. Badania jednorodności przeprowadzone zostały z wykorzystaniem technik: optycznej spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem iskrowym, fluorescencyjnej spektrometrii rentgenowskiej i optycznej spektrometrii emisyjnej ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej.
Po przeróbce, wytworzone CRM-y mają postać walców o średnicy 40 mmi wysokości ok. 25 mm. W przypadku wzorców stalowych są to prostopadłościany 35x35x20 mm.
Odlane materiały przeszły szereg analiz w celu certyfikacji zawartości wymienionych wyżej pierwiastków. Do analiz, mających na celu otrzymanie danych do wyznaczenia wartości certyfikowanych, oprócz laboratoriów Sieci Badawczej Łukasiewicz zostały zaangażowane także renomowane laboratoria zagraniczne.
Projekt zakończony został wprowadzeniem ich na rynek (TRL-9). Wytworzone CRM-y włączono do oferty handlowej i sieci dystrybucyjnej Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląskiego Instytutu Technologicznego. Są one także wykorzystywane przez Zakłady Chemii Analitycznej Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz do bieżących analiz materiałów elektronicznych i elektrycznych na zgodność z Dyrektywą RoHS.