Projekty krajowe
KARBONOVA – Rodzina urządzeń pomiarowych do oceny jakości i efektywności energetycznej surowców metalurgicznych
Tytuł:
KARBONOVA – Rodzina urządzeń pomiarowych do oceny jakości i efektywności energetycznej surowców metalurgicznych
Nazwa programu: dotacje celowe
Agencja wykonawcza: Centrum Łukasiewicz
Dofinansowanie dla Łukasiewicz-GIT ze środków Centrum Łukasiewicz: 424 124,00 zł
Całkowita wartość projektu: 2 731 250,00 zł
Czas realizacji projektu:
05.10.2020 – 31.12.2022
Konsorcjum:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniczny [Lider],
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
Kierownik projektu z ramienia Łukasiewicz-GIT:
dr inż. Janusz Stecko
Tel.: 32 2345 131
E-mail: janusz.stecko@git.lukasiewicz.gov.pl
Cel projektu:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniczny od wielu lat dostarcza na rynek innowacyjne urządzenia do badania parametrów paliw stałych oraz surowców metalurgicznych. Urządzenia te znalazły wielu odbiorców w kraju i za granicą. Pomimo licznych zalet, do których należą niezawodność, jakość wykonania czy dokładność pomiaru, część rozwiązań, zarówno w sferze wyglądu jak i rozwiązań technicznych, uległa dezaktualizacji.
Projekt ma na celu opracowanie nowej, spójnej linii urządzeń cechujących się nowoczesnym wzornictwem oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Kwestia wyglądu stanowiska jest niezwykle istotna przy prezentacji urządzeń potencjalnie nowym klientom np. na międzynarodowych targach, gdzie możliwe jest często bezpośrednie porównanie naszych produktów z produktami konkurencji (Carbolite, LECO, Automazione). Praca zostanie zrealizowana na podstawie następujących urządzeń:
- Stanowiska do oznaczania reakcyjności koksu wielkopiecowego CRI/CSR, które znajduje się w ofercie Łukasiewicz-ITR. Pomimo niesłabnącego zapotrzebowania konieczne jest opracowanie nowej wersji stanowiska ze względu na rosnące problemy z dostępem do stosowanych podzespołów i odbiegający od dzisiejszego wzornictwa wygląd. Obecne urządzenie prezentuje typowe rozwiązania konstrukcyjne dla okresu w którym powstawało (lata 90-te XX w.) – elementy sterujące poszczególnymi parametrami pracują w układzie rozproszonym, sterowane przez komputer PC wyposażony w dedykowane oprogramowanie. Oprogramowanie to nie pozwala na wprowadzanie modyfikacji, co stanowi istotną wadę dla niektórych zagranicznych klientów. Stanowisko to ma gabaryty w przybliżeniu 1,8 x 1,0 x 2,5 m (szerokość, głębokość, wysokość).
- Prototypu urządzenia do oznaczania redukcyjności rud żelaza, zgodnie z normami ISO 4695, ISO 7216, a w przyszłości ISO 4696-1 i 4696-2. Urządzenie zostanie poddane badaniom potwierdzającym poprawność przyjętych założeń konstrukcyjnych i działania stanowiska przez Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny.
W ramach projektu nastąpi też oszacowanie żywotności materiałów eksploatacyjnych i kosztów eksploatacji stanowiska, określenie koniecznych zmian konstrukcyjnych mających poprawić komfort obsługi i usprawniających stanowisko. Wygląd stanowiska zostanie dostosowany do wzornictwa opracowanego dla stanowiska CRI/CSR.