Świętowaliśmy obchody Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej (#ODIM) razem z uczniami klas pierwszych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej.
Młodzież zaprosiliśmy do Centrum Badań Materiałów, gdzie dr inż. Adam Gryc zainteresował młodzież inżynieryjnym pokazem magii i iluzji pt.: „Jak skłonić metal do myślenia? Inteligentne stopy metali”. Uczniowie poznali także techniki analityczne wykorzystywane na potrzeby przemysłu, które zaprezentowali – Aleksandra Latacz oraz Szymon Frączek. Jak zajrzeć do środka stali i wykryć uszkodzenia w materiale? Można to zbadać na dwa sposoby – badania niszczącymi, które trwają długo /nawet kilka lat/ i materiał jest poddawany wysokiej temperaturze. Te metody przedstawili Michał Szulc i Dominik Boho. Natomiast badania nieniszczące – ultradźwiękowe, magnetyczno-proszkowe, wizualne – zaprezentowali Adam Reichel i Roman Komarnicki. Dr inż. Radosław Rozmus wytłumaczył jak w naszym instytucie badamy stopy żelaza, które poddajemy analizie strukturalnej za pomocą badań mikroskopowych, rentgenowskich i niszczących.
Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Ogólnopolskiego Dnia Inżynierii Materiałowej była próba ustanowienia Rekordu Polski w kategorii „Najwięcej osób rozwiązujących krzyżówki jednocześnie (wiele lokalizacji)”. Wyniki wkrótce.
Dzień ten to inicjatywa 15 uczelni i 6 instytutów badawczych z całej Polski mająca na celu popularyzację inżynierii materiałowej.