Nasi naukowcy na Kongresie ECIC!

czas czytania: 3min
9. Europejski Kongres Przetwórstwa Koksu i Żelaza

We włoskim Bardolino odbył się Europejski Kongres Przetwórstwa Koksu i Żelaza (European Coke and Ironmaking Congress). Warto wspomnieć, że wydarzenie odbywa się cyklicznie od 1986 roku i uczestniczą w nim nie tylko naukowcy z Europy, ale również z całego świata, w szczególności z Azji, Ameryki Północnej i Australii, związani z technologiami przetwórstwa żelaza i koksu.

Intensywne wysiłki przemysłu stalowego mają kluczowe znaczenie dla rozwoju technologii redukcji rud żelaza, co z kolei przyczyni się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Przedstawiciele Łukasiewicz – GIT, mgr inż. Alicja Szemalikowska oraz dr inż. Radosław Rozmus, uczestniczyli w Europejskim Kongresie Przetwórstwa Koksu i Żelaza, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniami naszych prac badawczych skupionych na tym celu, jak i nawiązania współpracy z innymi ekspertami z branży. Takie wydarzenia są niezwykle ważne dla postępu innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią przemysłowi stalowemu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i w pełni zrównoważony rozwój w nadchodzących latach.

9. Europejski Kongres Przetwórstwa Koksu i Żelaza

Prace zaprezentowane podczas wydarzenia:

  1. Iron Ore Sintering Tests for Direct Reduction in H2-Containing Atmosphere – Testy spiekania rudy żelaza dla bezpośredniej redukcji w atmosferze zawierającej H2.
  2. Characterization of Sinters After Reduction in Hydrogen Containing Atmosphere – Charakterystyka spieków po redukcji w atmosferze zawierającej wodór.
  3. Reduction of Sinter in Hydrogen Containing Atmosphere – Redukcja spieków w atmosferze zawierającej wodór.

Prace są częścią unijnego projektu MaxH2DR, finansowanego przez Komisję Europejską w programie Horyzont Europa, który ma na celu dostarczenie brakującej wiedzy i danych na temat procesów redukcji oraz opracowanie technologii redukcji bezpośredniej DRI, umożliwiającej maksymalny udział wodoru w atmosferze redukcyjnej. Zadaniem Instytutu było wytworzenie spieku o wymaganej jakości do procesu DRI, w tym z zastosowaniem biomasy jako zamiennika koksiku w procesie spiekania, a następnie przeprowadzenie badań kinetyki redukcji w różnych temperaturach i różnym udziale wodoru w gazie redukcyjnym.

Dowiedz się więcej

Przeczytaj Również

This will close in 0 seconds