Grupa Badawcza Badania Materiałów dla Energetyki

Maszyny jednopróbkowe do prób pełzania produkcji własnej

Trzynaście (13) sześciostanowiskowych jednopróbkowych maszyn do prób pełzania prowadzonych w temperaturze do 1000°C z układem dźwigniowym zapewniającym stałość obciążenia (do 5 kN) z pomiarem i bez pomiaru wydłużenia w czasie trwania próby.

Sześciostanowiskowe jednopróbkowe maszyny do prób pełzania produkcji własnej.

Laboratorium Badań Pełzania
Laboratorium Badań Pełzania
Laboratorium Badań Pełzania

78 stanowisk badawczych, z układem pomiaru, regulacji i rejestracji temperatury badania oraz systemem pomiaru i rejestracji wydłużenia umożliwiają prowadzenie badań pełzania w temperaturze do 1000°C przy obciążeniu do 6 kN.

W skład stanowiska badawczego do prób pełzania sześciostanowiskowych jednopróbkowych maszyn do badań pełzania wchodzą:

  • piec grzewczy z termoparami zamocowanymi na długości pomiarowej próbki, układu obciążającego
  • ekstensometr
  • czujniki drogi oraz zasilania energetycznego.

Stałość obciążenia przy równoczesnym zachowaniu stałości położenia próbki w piecu umożliwia układ dźwigni z zestawem czujników.

Stałość temperatury badania na długości pomiarowej próbki 50 mm i w czasie trwania próby z dokładnością ≤±0,4°C w temperaturze badania do 1000°C zapewnia układ regulacji z wykorzystaniem sterownika PLC.

Regulacja i pomiar temperatury są realizowane z wykorzystaniem trzech termopar płaszczowych typu S klasy 1 umieszczonych na długości pomiarowej próbki.

Pomiar wydłużenia jest realizowany przez ekstensometr z indukcyjnymi czujnikami pomiaru drogi z dokładnością ±0,005 mm na długości pomiarowej próbki.

Stałość warunków pracy, szczególnie czujników drogi, zapewnia system klimatyzacji z wentylacją utrzymujący stałą temperaturę otoczenia 23±3°C na poziomie czujników.

Parametry próby są kontrolowane i rejestrowane przez SPP, który umożliwia ich archiwizowanie i przetwarzanie.

System sterowania, kontroli, przetwarzania i archiwizowania danych (SPP) umożliwia przeprowadzanie prób z pomiarem i bez pomiaru wydłużenia w czasie trwania próby, w stałej, zmiennej i zmienianej okresowo temperaturze, przy równoczesnym odstawieniu temperatury i obciążenia oraz do osiągnięcia zadanej wielkości trwałego odkształcenia.

Utrzymanie stałości położenia próbki w piecu grzewczym umożliwia motoreduktor z systemem czujników stanowiących element SPP.

Każda z maszyn posiada zabezpieczenie umożliwiające automatyczne przerwanie i odstawienie próby w stanach awaryjnych związanych głównie z przekroczeniem dopuszczalnych odchyłek od temperatury zadanej bądź brakiem zasilania w energię elektryczną.

This will close in 0 seconds