MONOGRAFIE nr 22
Tytuł: Praktyczne stosowanie konkluzji dotyczących najlepszych dostępnych technik (BAT) w przetwórstwie żelaza i stali (FMP)
Autor: Marian Niesler, Wojciech Szulc, Krzysztof Klejnowski, Bogdan Garbarz, Dariusz Woźniak
ISBN: 978-83-969733-1-3
Wydawca:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
ul. K. Miarki 12–14, 44-100 Gliwice
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział Katowice
ul. Koszarowa 6, lok. 167, 40-068 Katowice
Książka dostępna
w sprzedaży
Cena
100 zł brutto
Celem monografii jest ułatwienie dostosowania pozwoleń zintegrowanych do wymagań zawartych w decyzji wykonawczej Komisji, ustanawiającej Najlepsze Dostępne Techniki BAT do procesów przetwórstwa żelaza i stali, a tym samym skierowana jest ona do wszystkich zainteresowanych stron, tj. prowadzących instalacje wymagające pozwolenia zintegrowanego, jak i organów administracyjnych ochrony środowiska.
Praktyczne stosowanie konkluzji BAT dotyczących Najlepszych Dostępnych Technik BAT w przetwórstwie żelaza i stali jest dokumentem opisującym konkluzje BAT dla walcowania na gorąco, walcowania na zimno, ciągnienia drutu, cynkowania ogniowego blach, ogniowego cynkowania jednostkowego. Część konkluzji BAT są to tzw. konkluzje ogólne.
Monografia składa się z sześciu głównych rozdziałów, które obejmują: stan prawny dotyczący konkluzji BAT, zakres konkluzji, definicje pojęć występujących w konkluzjach, akronimy, analizę zakresu konkluzji BAT, omówienie poszczególnych technik oraz ewentualnych ograniczeń i opisy technik. W siódmym rozdziale zaprezentowano przegląd technik stosowanych w reprezentatywnej grupie krajowych instalacji oraz rekomendacje możliwości wariantów ich dostosowania do BAT.
Opis poszczególnych konkluzji obejmuje: oznaczenie treści konkluzji, interpretację zapisu konkluzji, rozwiązania alternatywne (m.in. odstępstwa), zalecany sposób i częstotliwość monitorowania.
W monografii podjęto próbę wyjaśnienia wielu wątpliwości interpretacyjnych, które mogą pojawić się podczas implementacji zapisów konkluzji BAT do praktyki przemysłowej. W tym celu dokonano ankietyzacji wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw sektora stalowego, w trakcie której zebrano uwagi do zapisów konkluzji BAT. Ponadto autorzy wyjaśniają w poradniku pewne wątpliwości interpretacyjne, niezgłoszone przez przedsiębiorstwa hutnicze.