Monografia nr 21: Stan i perspektywy hutnictwa żelaza i stali …

MONOGRAFIE nr 21

Tytuł: Stan i perspektywy hutnictwa żelaza i stall w Polsce. Nowe wyzwania

redakcja naukowa Jerzy Podsiadło

ISBN: 978-83-958775-9-9
ISBN: 978-83-933950-8-8

Wydawca:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
ul. K. Miarki 12-14, 44-100 Gliwice
Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział Katowice
ul. Koszarowa 6, lok. 167, 40-068 Katowice

Artykuły zawarte w tej książce są pokłosiem wygłoszonych referatów oraz dyskusji jaka toczyła się na konferencji poświęconej aktualnym i perspektywicznym problemom hutnictwa żelaza i stali. Została ona zorganizowana jesienią 2022 roku przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne w Katowicach przy współpracy z Hutniczą Izbą Przemysłowo-Handlową w Katowicach oraz Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metalurgii Żelaza. Jej celem było z jednej strony uświadomienie szerokiej opinii publicznej problemów przed jakimi stoi dzisiaj hutnictwo i z drugiej strony zainicjowanie dyskusji i działań w tej sprawie.

Hutnictwo żelaza i stali w Polsce i na całym świecie znajduje się obecnie w przełomowym okresie swojego rozwoju. (…) Światowe hutnictwo emituje około 7% globalnej emisji dwutlenku węgla. Głównymi emitentami są spiekalnie i wielkie piece. Wyeliminowanie tej emisji oznacza więc całkowite odejście od ukształtowanej przez pokolenia wielkopiecowej technologii produkcji. Zastąpienie tego procesu bezpośrednią redukcją żelaza z rudy przy użyciu wodoru jest jeszcze w powijakach, zwłaszcza jeżeli chodzi o pozyskanie czystego wodoru. Wszystkie duże koncerny na świecie intensywnie pracują jednak nad tą nowa technologią i bez wątpienia w ciągu 10-15 najbliższych lat wyprze ona, jeżeli nie całkowicie to w znacznym stopniu proces wielkopiecowy.

Również w procesie elektrycznym produkcji stali powstają duże ilości dwutlenku węgla. Jest to rezultat stosowania tzw. Brudnej energii. (…) Zużycie energii elektrycznej przez polskie hutnictwo kształtuje się obecnie w granicach 6-7 TWh rocznie. (…)

W 2021 roku zużycie wyrobów stalowych w Polsce wyniosło 15,3 mln t, przy produkcji stali surowej zaledwie 8,45 mln ton. W konsekwencji od dłuższego czasu systematycznie rozwierają się nożyce pomiędzy wielkością krajowej produkcji a zużyciem jawnym wyrobów hutniczych. Luka ta pokrywana jest rosnącym importem. (…)

Prezentowana książka zawiera 6 artykułów, których autorzy poruszają znaczną część wymienionych wyżej aktualnych problemów i wyzwań, jakie stoją przed naszym hutnictwem żelaza i stali.

Spis treści, wprowadzenie

This will close in 0 seconds