Laboratorium Badań Nieniszczących
Laboratorium Badań Nieniszczących
Laboratorium Badań Nieniszczących działa w ramach Działu Szkolenia NDT (SN) .
Badania nieniszczące NDT (ang. non-destructive testing) są grupą metod wykorzystywanych do sprawdzania jakości wyrobów przemysłowych, w tym złączy spawanych i odlewów, które nie powodują zmian ich własności użytkowych. Stanowią podstawowe narzędzie do kontroli produktów pod kątem występowania powierzchniowych i objętościowych nieciągłości spawalniczych, zarówno w trakcie procesów wytwórczych, jak również na dowolnym etapie eksploatacji. Rosnącą popularność badania nieniszczące zawdzięczają wszechstronności i mnogości możliwych aplikacji, dzięki czemu znajdują zastosowanie nie tylko we wspomnianej kontroli, lecz także w pomiarach grubości materiałów czy mapowaniu korozji.
Badania nieniszczące mają również ogromny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników konstrukcji spawanych. Poprawnie przeprowadzona kontrola znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia katastrofy. Należy mieć na względzie, że w wielu przypadkach to właśnie złącza spawane są odpowiedzialne za przenoszenie największych obciążeń, stąd ich szczegółowe badania są w pełni uzasadnione.
Badania nieniszczące różnicuje się ze względu na procedurę i zastosowanie. Do podstawowych metod należą badania wizualne, które umożliwiają kontrolę niezgodności powierzchniowych i są obligatoryjne dla każdej wykonanej spoiny, badania magnetyczno-proszkowe, stosowane do wykrywania nieciągłości wychodzących na powierzchnię i zatartych występujących w materiałach ferromagnetycznych, oraz badania penetracyjne, wykorzystywane w kontroli nieciągłości otwartych, wychodzących na powierzchnię, również w tworzywach paramagnetycznych. Odmienny typ stanowią metody ultradźwiękowa i radiograficzna, mające zastosowanie w badaniach objętościowych. Metoda ultradźwiękowa sprawdza się w wykrywaniu nieciągłości płaskich i określaniu ich głębokości, dzięki czemu jest powszechnie stosowana w energetyce i ciepłownictwie. Badania radiograficzne wykorzystuje się natomiast w kontroli złączy spawanych i odlewów o złożonych kształtach.
Oferujemy:
- badania wizualne
- badania penetracyjne
- badania magnetyczno-proszkowe
- badania radiograficzne
- badania ultradźwiękowe
- badania szczelności metodą podciśnieniową (urządzenie UKS-3 do kontroli szczelności złączy spawanych)
Na życzenie klienta prowadzimy badania w terenie.
Wybrane zagadnienia rozpatrywane przez naszych specjalistów w ramach prac badawczych
- Wpływ zmiennych niezależnych na jakość obrazu w radiografii cyfrowej na przykładzie detektora cyfrowego o rozdzielczości 100 μm – P. Irek – praca badawcza 2019 r.
- Opracowanie i walidacja metodyki oceny wskazań w symultanicznych badaniach ultradźwiękowych PAUT i TOFD – K. Kaczmarek – praca badawcza 2019 r.
- Badania ultradźwiękowe złączy materiałów różnorodnych – Ł. Rawicki – praca badawcza 2018 r.
- Analiza możliwości zautomatyzowanych badań ultra-dźwiękowych technikami Phased Array i TOFD w zakresie wykrywania i interpretacji wskazań charakteryzujących się niską amplitudą sygnałów ultradźwiękowych – K. Kaczmarek – praca badawcza 2018 r.
- Badania ultradźwiękowe złączy spawanych ze stali austenitycznych – Ł. Rawicki – praca badawcza 2017 r.
Nasi eksperci skonstruowali Urządzenie UKS z komorą próżniową do kontroli szczelności złączy spawanych za pomocą próby pęcherzykowej. Wynalazek został nagrodzony złotymi medalami na targach w Paryżu i Poznaniu.