MONOGRAFIE nr 20

Tytuł: Mikrostruktury złączy spawanych stali konstrukcyjnych oraz spawalnicze wykresy przemian austenitu CTPC-S

Autor: Mirosław Łomozik

ISBN: 978-83-969733-0-6

Wydawca:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Górnośląski Instytut Technologiczny
ul. K. Miarki 12-14, 44-100 Gliwice

Książka dostępna w sprzedaży

Cena: 160 zł brutto

Kontakt:

Dział Wydawnictw i Konferencji
wyślij e-mail z zapytaniem

Bardzo obszerna tematyka nowoczesnego spawalnictwa obejmuje, obok problemów technologicznych, materiałowych i sprzętowych, zagadnień kontroli, sterowania i pomiarów, czy wreszcie zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji, dogłębną analizę zjawisk zachodzących pod wpływem procesów spawania w materiałach spawanych, z wykorzystaniem wiedzy z zakresu metaloznawstwa i inżynierii materiałowej. Pełna informacja o przemianach i zmianach zachodzących w materiałach spawanych w trakcie spawania oraz o pozytywnych lub negatywnych skutkach tych zmian znakomicie ułatwia wybór najkorzystniejszych parametrów procesów spawania oraz parametrów ewentualnych procesów obróbek cieplnych w trakcie lub po spawaniu, wybór, który pozwala uzyskiwać optymalne struktury metalograficzne w złączach spawanych.

Monografia składa się z dwóch części (dwóch rozdziałów).

Część pierwszą poświęcono szczegółowej analizie struktur w złączach spawanych wykonanych z kilkudziesięciu stali konstrukcyjnych, spawanych różnymi metodami. Wybrano zróżnicowane stale niestopowe i stopowe, użytkowane w nowoczesnym przemyśle. Do wykonania złączy spawanych wykorzystano następujące metody spawania: ręczną gazową, ręczną elektrodami otulonymi, MAG (zwykłą i lukiem pulsującym), TIG, laserową oraz zgrzewanie iskrowe. (…)

Ponadto w części pierwszej monografii znalazł się obszerny punkt poświęcony problematyce ferrytu Widmanstattena. (…)

Część druga monografii dotyczy badań przemian austenitu w stalach, w warunkach spawalniczych. Jest to ważna problematyka ponieważ literatura dostarcza w dużej obfitości informacji o przemianach austenitu w warunkach tradycyjnych obróbek cieplnych (wykresy CTP oraz CTPC), natomiast parametry przemian w warunkach spawalniczych są zdecydowanie odmienne. (…)

Autor monografii podjął przed kilku laty zadanie zbudowania nowego, bardzo nowoczesnego urządzenia do wyznaczania spawalniczych wykresów przemian austenitu w stalach. Korzystając z najnowszych osiągnieć współczesnej techniki, urządzeń komputerowych i możliwości programów informatycznych doprowadził, z pomocą niewielkiego zespołu dobranych specjalistów, do zrealizowania swojego zamierzenia. Prace projektowe i wykonawcze były wspomagane projektem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju, natomiast na gotowe urządzenie udzielony został na rzecz Instytutu Spawalnictwa patent.

W monografii opisano dokładnie wykonane urządzenie wraz z wyposażeniem dodatkowym. Podczas badania przemian strukturalnych bardzo istotną czynnością jest mocowanie do próbek złączy termoparowych typu powierzchniowego. W tym celu opracowano i wykonano w Instytucie Spawalnictwa specjalizowaną mikro zgrzewarkę rezystancyjną ze sterownikiem inwertorowym. Oprócz urządzenia badawczego powstało również oprogramowanie kontrolne, sterujące i pomiarowe pozwalające na precyzyjne prowadzenie badań przemian strukturalnych i wyznaczanie wykresów CTPC-S, a równocześnie na archiwizowanie wyników badań.

Jedną z najważniejszych części monografii jest punkt 2.5 ,,Atlas wykresów CTPC-S”. W punkcie tym zamieszczono wykresy przemian austenitu sporządzone w układzie półlogarytmicznym: temperatura – czas chłodzenia t8/5 i fotografie mikrostruktur dwudziestu trzech stali konstrukcyjnych różniących się: gatunkami, składami chemicznymi, właściwościami oraz mikrostrukturami w stanie wyjściowym.

Materiał przedstawiony w monografii oparty został na dostępnej aktualnej literaturze krajowej i światowej, ale przede wszystkim na obszernych doświadczeniach własnych i wiedzy Autora. (…)

Równocześnie z tworzeniem niniejszej monogram powstał film zatytułowany „Przemiany strukturalne austenitu w stalach w warunkach spawalniczych”, który nawiązuje do drugiej części książki dotyczącej spawalniczych wykresów przemian austenitu CTPC-S stali konstrukcyjnych.

W filmie w przystępny sposób przedstawiono potrzebę badania przemian strukturalnych austenitu w stalach w warunkach spawalniczych oraz pokazano przykłady wykorzystania wyników tych badań w życiu codziennym.
Film został zapisany na nośniku elektronicznym USB i jest dołączony do książki.

Spis treści, przedmowa, podziękowania, streszczenie

This will close in 0 seconds