Dylatometr DIL 805 A/D firmy Baehr Thermoanalyse GmbH jest urządzeniem umożliwiającym przeprowadzanie badań przemian fazowych stali i stopów zarówno w stanie nieodkształconym jak i po odkształceniu.
Dylatometr wyposażony jest w głowicę LVDT o rozdzielczości ±0,06 μm i precyzji utrzymania temperatury ± 0,5°C. Zakres temperatury badania wynosi -150-1100°C (termoelement K) lub 20-1550°C (termoelement typu S). Maksymalne szybkości chłodzenia wynoszą dla próbki rurkowej ø4xø3 mm i długości 10,0 mm ok. 200°C/s (chłodzenie sprężonym azotem) i ok 300°C/s (chłodzenie sprężonym helem). Szybkość chłodzenia sprężonym helem próbek cylindrycznych odkształconych w helu nie przekracza 100°C/s.
W przetwórstwie stopów metali szybkość i temperatura nagrzewania, czas wygrzewania, szybkość chłodzenia są ważnymi parametrami decydującymi o końcowej strukturze przetwarzanego materiału, a tym samym o jego właściwościach.
Dylatometr DIL 805 A/D jest urządzeniem pozwalającym śledzić zmiany mikrostrukturalne zachodzące podczas fizycznej symulacji procesu wytwarzania, w czasie rzeczywistym na podstawie monitorowania zmian wymiarowych. Między innymi dylatometr DIL 805 A/D umożliwia budowę wykresów przemian fazowych zachodzących zarówno w warunkach izotermicznych (CTPi), jak i podczas chłodzenia ciągłego (CTPc). Przed rozpoczęciem chłodzenia faza główna może być poddana osiowosymetrycznemu odkształceniu (ściskaniu) w jednym lub kilku krokach (budowa wykresów OCTPi i OCTPc). Moduł niskotemperaturowy umożliwia określenie temperatury końca przemiany martenzytycznej Mf w stalach wysokowęglowych, w których w temperaturze pokojowej przemiana austenitu nie zachodzi do końca.
Dylatometr wyposażony jest w pompy rotacyjną i turbomolekularną, zapewniające uzyskanie próżni ok. 10-6 mbar. Hydrauliczny system odkształcenia zapewnia ściskanie próbek do ok. 70% (dla próbki o długości 10mm maksymalna wielkość odkształcenia ε =-1,2) ich wysokości w jednym lub w kilku etapach z prędkością przesuwu stempla 0,1-20 mm/s. Prędkość odkształcenia mieści się w przedziale 0,1- 3s-1. „Zamrażanie” struktury próbek w wybranych momentach symulowanego procesu odbywa się za pomocą nadmuchu wysokiej czystości sprężonym helem lub azotem.
Przykłady badań wykonywanych z wykorzystaniem dylatometru DIL 805 A/D:
- Badanie przemian fazowych – opracowanie wykresów przemian, w tym, na ich podstawie, matematycznych modeli przemian fazowych
- Określanie temperatur krytycznych podczas nagrzewania i chłodzenia
- Badanie procesów wydzieleniowych podczas odpuszczania i/lub starzenia zahartowanych/przesyconych stopów metali
- Analiza wpływu odkształcenia na przemiany fazowe przechłodzonego austenitu
- Wyznaczanie krzywych płynięcia w warunkach odkształcenia na gorąco
- Badanie rozpadu austenitu szczątkowego
- Dylatometryczna analiza kinetyki przemian fazowych