Grupa Badawcza Badania Materiałów dla Energetyki
Maszyny wielopróbkowe do prób pełzania produkcji własnej
Cztery (4) dwukomorowe wielopróbkowe maszyny do prób pełzania umożliwiają prowadzenie badań w temperaturze od 550°C do 900°C przy ośmiu stałych poziomach temperatury badania oraz dziesięciu stałych poziomach obciążenia dla każdej z nich.
Badania realizowane są bez pomiaru wydłużenia przy obciążeniu maks. 6 kN.
Wielopróbkowe maszyny do prób pełzania, produkcji własnej, umożliwiają prowadzenie badań w temperaturze od 550°C do 900°C przy ośmiu stałych poziomach temperatury badania oraz dziesięciu stałych poziomach obciążenia dla każdej z nich.
Badania realizowane są bez pomiaru wydłużenia w czasie trwania próby przy obciążeniu maks. 6 kN.
Badania są prowadzone w stałej temperaturze z dokładnością ≤ ±0,7°C niezależnie od temperatury badania.
Dla każdej z ośmiu stałych poziomów temperatury badania: 550, 575, 600, 625, 650, 675, 700 i 750°C realizowanych w ośmiu komorach grzewczych możliwe jest równoczesne prowadzenie 100 prób pełzania w dziesięciu układach obciążających dla jednej komory grzewczej pracującej w stałej temperaturze badania.
W każdym układzie obciążającym prowadzonych jest 10 prób pełzania w stałej temperaturze i przy stałej wielkości obciążenia.
Każdy z układów obciążających i układów długotrwałego wyżarzania jest wstępnie wygrzewany do uzyskania temperatury zadanej w trójstrefowym rurowym piecu grzewczym.
Każda z wielopróbkowych maszyn do badań pełzania umożliwia dodatkowo prowadzenie długotrwałego wyżarzania równocześnie do 40 próbek, dla każdego z ośmiu poziomów temperatury badania: 550, 575, 600, 625, 650, 675, 700 i 750°C z dokładnością ±1°C na długości pomiarowej próbki w czasie badania.
W każdym układzie do długotrwałego wyżarzania prowadzonych jest do 15 prób w stałej temperaturze w dwóch układach dla każdej z ośmiu komór grzewczych pracujących w stałej zadanej temperaturze badania.
Regulacja i pomiar on-line temperatury w komorach grzewczych jest realizowany z wykorzystaniem 24 termopar płaszczowych typu S klasy 1 dla każdej z nich.
Okresowo temperatura rzeczywista dla każdej próbki każdego układu obciążającego każdej komory grzewczej jest sprawdzana i rejestrowana za pomocą testowego układu obciążającego działającego w ramach SPP.
Wielkość obciążenia każdego z układów obciążających jest zadawana na specjalnym stanowisku badawczym z wykorzystaniem siłomierza.
Nadzór nad badaniami, sterowanie temperaturą zadaną, kontrola obciążenia, rejestracja, archiwizacja i przetwarzanie danych są realizowane w ramach Systemu Prób Pełzania (SPP).